The effect of remote working on working motivation during COVID-19 pandemic: A research on telecommunication sector employees in istanbul
COVID-19 pandemisi sürecinde uzaktan çalışmanın çalışma motivasyonu üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde telekomünikasyon sektöründe çalışanlar üzerinde bir araştırma
- Tez No: 700732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 sürecinde uzaktan çalışmanın telekomünikasyon sektöründe uzaktan çalışanların çalışma motivasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır ve Google Forms uygulaması vasıtasıyla online anket gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, 12 Haziran 2021 ile 16 Ağustos 2021 tarihleri arasında 308 telekomünikasyon sektörü çalışanıyla anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarını ölçmek için Grant ve diğ. (2019) tarafından geliştirilen, Eyel (2021) tarafından Türkçe diline adapte edilen Uzaktan Çalışma Ölçeği, çalışma motivasyonunu ölçmek için Miao, Evans ve Zou (2007) tarafından geliştirilen Çalışma Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Anket vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS-22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde, telekomünikasyon sektöründe uzaktan çalışanların uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarının çalışma motivasyonları üzerinde kısmi ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of remote working on working motivation of employees working remotely in telecommunication sector during Covid-19 process. In the study, quantitative research method was used, and an online survey was made via Google Forms application. In this respect, the survey was conducted on 308 telecommunication sector employees between 12th June, 2021 and 16th August, 2021. In order to measure the attitudes towards the remote working, Remote Working Scale developed by Grant et al. (2019) and adapted into Turkish by Eyel (2021) was used; and to measure the working motivation, Working Motivation Scale developed by Miao, Evans and Zou (2007) was used. The collected data through the survey form was analysed via SPSS-22.0 program. As the result of the research, it is found that attitudes of telecommunication sector employees working remotely towards remote working has a partial and significant effect on their working motivations.