COVID-19 dönemi özel sektör ve kamu sektörüspor işletmelerinde iş tatmini ve örgütsel bağlılık araştırması
Job satisfaction and organizational commitment research in private and public sector sports businesses during COVID-19 period
  1. Tez No: 700735
  2. Yazar: ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma 2020-2021 yıllarında dünyayı etkisi altına almış Covid 19 koronavirüs pandemisinde, spor sektöründe çalışan kişilerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini araştırmak üzerine yapılmıştır. Veri toplama araçları literatür tarafından kabul edilmiş olan Meyer ve Allen tarafından geliştirilmiş“Örgütsel bağlılık ölçeği”ile iş tatmini tarafında Minnesota tarafından geliştirilmiş“İş tatmini Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmada, çalışan kişilerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı düzeyde ve pozitif yönlü ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu dönem özelinde çalışan kişilerin içsel ve dışsal tatmin düzeylerinin yüksek düzeyde olması örgütsel bağlılık düzeylerini de yükselteceği öngörülebilir. İçsel ve dışsal tatmin düzeylerinin azalması doğru orantılı olarak örgütsel bağlılık düzeylerini de düşüreceği söylenebilir. Yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular çalışan kişilerin bu zorlu süreçte kurumlarına karşı olan tatmin ve bağlılığının beklentilerine göre belirlemektedir. Öncelikle çalışanların sağlık açısından çalışma şartlarının planlanması ve maddi boyut bakımından bu döneme uygun iyi şartların sağlanması kurumlar için çalışanların mağduriyetini azaltarak kurumun misyonuna ulaşmasındaki en büyük yolun başlangıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the job satisfaction and organizational commitment levels of people working in the sports industry during the Covid 19 coronavirus pandemic, which affected the world in 2020-2021. The“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen, whose data collection tools were accepted by the literature, and the“Job Satisfaction Scale”developed by Minnesota on the job satisfaction side were applied. In the study, it was determined that there is a significant and positive correlation between job satisfaction and organizational commitment of employees. It can be predicted that the high level of internal and external satisfaction of the people working in this period will also increase the level of organizational commitment. It can be said that the decrease in internal and external satisfaction levels will decrease the organizational commitment levels in direct proportion. The findings of the research are determined according to the expectations of the satisfaction and commitment of the employees towards their institutions in this difficult process. First of all, planning the working conditions of the employees in terms of health and providing good conditions suitable for this period in terms of financial dimensions will be the beginning of the greatest way for the institution to reach its mission by reducing the victimization of the employees.