Üniversite öğrencilerinde uzaktan eğitime yönelik tutumlar ile akademik öz-yeterlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Üniversite öğrencilerinde uzaktan eğitime yönelik tutumlar ile akademik öz-yeterlik arasindaki i̇lişkinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 700737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim- öğretime uzaktan eğitim şeklinde devam eden Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile akademik öz-yeterlik arasındaki bağı incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış olup örneklem grubunu Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi'nde okuyan 331 öğrenci oluşturmuştur. 331 öğrencinin 150'si kız öğrenci, 181'i de erkek öğrencidir. Araştırmanın veri toplama araçları Uzaktan Eğitimde Öğrenci Memnuniyeti Ölçeği ve Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Öğrenci Kişisel Bilgi Formudur. Veriler SPSS tekniği ile analiz edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının akademik öz-yeterliklerini ne düzeyde etkilediğini bazı değişkenlere göre incelenmiş olup değişkenler arasındaki ilişkiye bakabilmek için tek yönlü varyans analizi, çarpım moment korelasyon analizi, t testi ve post-hoc testlerinden yararlanılmıştır. Yordayıcı etkiler için basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda akademik öz-yeterlik ile bölümünü sevme değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunurken uzaktan eğitimde öğrenci memnuniyeti ölçeği puanları ile anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir, akademik öz-yeterlik ile uzaktan eğitimde öğrenci memnuniyeti ölçeği ve cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır, akademik öz-yeterlik ile memnuniyet ölçeği puanlarının tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre hem akademik öz-yeterlik ölçeği puanlarının hem de uzaktan eğitimde öğrenci memnuniyeti ölçeği puanlarının bilgisayar kullanım düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Memnuniyet Ölçeği puanlarının Akademik öz-yeterlik ölçeği puanlarını yordama düzeyini belirlemek için yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre memnuniyet ve öz-yeterlik puanları arasında düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the attitudes of students of Çanakkale On Sekiz March University towards distance education and academic self - efficacy, who continue their education in the form of distance education. In the study, the relational screening method was used and the sample group consisted of 331 students studying at Canakkale Onsekiz Mart University. Of the 331 students, 150 are female students and 181 are male students. The data collection tools of the research are the student Personal Information Form developed by the researcher with the student satisfaction scale in Distance Education and the academic self-efficacy scale. The data was analyzed using SPSS technique. In order to look at the relationship between the variables, one-way variance analysis, product moment correlation analysis, t test and post hoc tests were used. Simple linear regression analysis was applied for predictive effects. As a result of the study, it was found that there was no significant difference between academic self-efficacy and the variable of liking the part, while there was no significant difference between the scores of the student satisfaction scale in distance education and the gender variable in distance education., according to the results of a one-way analysis of variance of academic self-efficacy and satisfaction scale scores, it was found that both academic self-efficacy scale scores and student satisfaction scale scores in distance education differ significantly according to the computer usage level variable. A low and significant relationship between satisfaction and self-efficacy scores was found according to the results of simple linear regression analysis to determine the level of academic self-efficacy scores of satisfaction scale scores.