Ebelik öğrencilerinin eğitim stresi ile uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between educational stress and attitudes towards distance education of midwifery students
- Tez No: 901042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHAT HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Ebelik Bölümü öğrencilerinin eğitim stresi ile uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin başında Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü'nde tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, evreni bilinen örnekleme yöntemi ile %95 güvenirlikte %5 hata payı ile 222 öğrenci ile çalışma planlanmış, sınıf düzeylerine göre seçilecek öğrenci sayısı tabakalandırma yöntemi ile belirlenmiş olup, 236 öğrenci ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu ve“Eğitim Stresi Ölçeği”ve“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, İndependent-Samples T testi, One-Way ANOVA ve pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between educational stress and attitudes towards distance education of midwifery department students. The study was carried out as a descriptive type in the Midwifery Department of Karabük University, Faculty of Health Sciences, at the beginning of the 2023-2024 academic year. In the study, a study was planned with 222 students with a 95% reliability and 5% error margin using the known universe sampling method, the number of students to be selected according to their class levels was determined by the stratification method, and the study was completed with 236 students. Data were collected using the personal information form and the“Educational Stress Scale”and“Attitude Towards Distance Education Scale”, and face-to-face interview method. Independent-Samples T test, One-Way ANOVA and Pearson correlation analyzes were used in the evaluation of the data.