COVID 19 acil uzaktan öğretim sürecine yönelik yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin tutumlarının ve dikkat dağıtan çevrimiçi unsurların araştırılması
An investigation of Turkish FL students' attitudes towards COVID-19 pandemic emergency remote teaching and factors of online learning distractions
- Tez No: 702387
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY HAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce hazırlık programında okuyan öğrencilerin 2019-2020 akademik yılı ortasında dünyayı saran COVID19 pandemisi sebebiyle uzaktan eğitimin bir aşaması olarak ortaya çıkan acil uzaktan öğretime yönelik tutumlarının incelenmesi ve bu tutumlara etki edebilecek çevrimiçi çeldiricilerin belirlenmesidir. Çalışma, 2019-2020 akademik yılı bahar yarıyılının acil uzaktan öğretime geçmesini müteakiben Türkiye'de bir devlet üniversitesinin hazırlık programında yıllık sistemde öğrenim görmekte olan 93'ü kadın, 177'si erkek toplamda 270 hazırlık sınıfı öğrencisi ile birlikte yürütülmüştür. Veriler açıklayıcı sıralı desen ile önce nicel olarak anket (α= .871) ile daha sonra nitel olarak açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış mülakatlar ile toplanmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile betimleyici ve tek yönlü ANOVA çıkarımsal olarak yapılmıştır. Nitel veriler ise tematik analiz ile kategorilere ayrılarak ikiden fazla uzman ile ayrı ayrı yapılmıştır , κ = 0.70. Toplanan verilerin sonuçları İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin hazırlık programında uygulanan acil uzaktan öğretimine yönelik tutumları kısmen pozitif bulunmuş olup bu sonuçlar sebepleri ile tartışılmıştır. Cinsiyet, dijital okuryazarlık, teknolojiye ulaşılabilirlik ve yabancı dil bilgisinin tutumlar üzerinde anlamlı farklılıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin karşılaştıkları çevrimiçi dikkat dağıtıcıların tutumları üzerinde etken olduğu nitel analizler sonucu ortaya çıkmıştır. Edinilen bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the attitudes of students enrolled in an English preparatory program of a Turkish state university towards the use of emergency remote teaching as a mode of distance education in the 2019-2020 COVID19 outbreak and to reveal online distractions students experienced throughout this process. A total of 270 EFL students participated in the study; 93 of these participants were female, and 177 were male. The study employed an explanatory sequential design, in which firstly quantitative data were collected utilizing a scale (α= .871), and then qualitative data through open-ended questions followed by semi-structured interviews were gathered. Descriptive and inferential analysis of quantitative data was done using SPSS statistics, while qualitative data were analyzed through thematic analysis with two other experts, κ = 0.70. The data collected indicated that the attitudes of students enrolled in an English preparatory program of a Turkish state university towards the use of emergency remote teaching as a mode of distance education were partially positive. There were significant differences between students' overall attitudes and their gender, digital literacy, technological accessibility, and perceived language success. Besides, the relationship between the online distractions students experienced during ERT and their attitudes was also discussed. The conclusions were made in light of findings, and implications and suggestions for further research were stated.