Koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim uygulanan hastaların konfor ve kaygı düzeyleri
Comfort and anxiety levels of patients who underwent coronary angiography and percutaneous coronary intervention
- Tez No: 700738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM PASLI GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu araştırma, koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim uygulanan hastaların immobil oldukları dönemdeki konfor ve kaygı düzeylerini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma, Aralık 2018- 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kardiyoloji kliniğinde yatarak tedavi gören, koroner anjiografi ve perkütan koroner girişim uygulanan 145 hasta ile yürütüldü. Araştırmanın verileri; Hasta Tanılama Formu, İmmobilizasyon Konfor Ölçeği ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılarak toplandı. Hastaların yaş ortalaması 60,33±11,16 yıl olarak bulundu. Hastaların %51'inin kadın, %74,5'inin tıbbi tanısının akut koroner sendrom olduğu, %53,8'ine sadece koroner anjiyografi uygulandığı, %70,3'üne girişimin elektif olarak uygulandığı, %86,9'una işlem öncesinde bilgi verildiği belirlendi. Hastaların İmmobilizasyon Konfor Ölçeği toplam puan ortalamasının 84,84±11,32, Durumluk Kaygı Ölçeği toplam puan ortalamasının 43,69±14,05 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was carried out to determine the comfort and anxiety levels of patients who underwent coronary angiography and percutaneous coronary intervention, and related factors during the immobilization period. The research was conducted with 145 patients who were hospitalized in the cardiology clinic of a university hospital between December 2018 and 2019 and underwent coronary angiography and percutaneous coronary intervention. The data of the research were collected using the Patient Identification Form, Immobilization Comfort Scale, and State-Trait Anxiety Scale. The mean age of the patients was found to be 60.33±11.16 years. Of the patients, 51% were women, 74.5% had a medical diagnosis of acute coronary syndrome, 53.8% underwent only coronary angiography, 70.3% were applied elective intervention, 86.9% were informed before the procedure. It was determined that the total mean score of the patients on the Immobilization Comfort Scale was 84.84±11.32, and the mean score on the State-Trait Anxiety Scale was 43.69±14.05.