Ratlarda Deneysel Kolit Modelinde Daidzein Molekülünün KolonAnastomozu Üzerine Etkileri
The effects of daidzein molecule on colonic anastomosis of rats in the experimental colitis model
- Tez No: 700740
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÜPHAN ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda ratlarda kolit modelinde yapılan kolo-kolonik anastomozlarda, enteral olarak verilen daidzein modekülünün kolon anastomozu üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM Bu çalışmada, toplam 48 adet 8-10 haftalık erkek Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak 6'şarlı 8 gruba ayrıldı. Rektal yoldan anal kanala yerleştirilen kateter ile ratların gruplarına göre su ve kolit oluşturmak amacıyla %4'lük asetik asit solüsyonundan 2 cc verildi. İşlem sonrası denekler 5. gün opere edilerek anal girimden yaklaşık 6 cm proksimalde, 4cm'lik bölümde segmenter kolon rezeksiyonu ve uç uca kolo-kolonik anastomoz yapıldı. Anastomoz sonrası, ratlara gruplarına göre referans ilacımız daidzein enteral (oral) yolla verildi. Daha sonra ratlara, gruplarına göre postoperatif 3. ve 7. günlerde relaparatomi yapılarak anastomozlu kolon segmenti rezeksiyonu uygulandı. Rezeke edilen anastomoz dokusu biyokimya, fizyoloji ve patoloji laboratuarlarında değerlendirildi. BULGULAR Biyokimyasal, histopatolojik ve mekanik ölçümlerle elde edilen parametrelerin istatistiksel olarak karşılaştırılmasında; erken ve geç postoperatif dönemde kolit yapılan veya yapılmayan gruplarda daidzein verilmesinin, HP düzeyi ve anastomoz patlama basıncı açısıdan anastomoz iyileşmesine olumlu bir etkisi görülmemiştir. Daidzein, anastomoz dokusunda oksidatif stres belirteçleri olan GPO ve SOD gibi antioksidan enzim düzeylerinde de azaltıcı yönde etki göstermemiştir. Geç postoperatif dönemde ise, sadece kolit yapılmayan gruplarda daidzein verilmesinin histopatoloji hasar skoru açısından olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. SONUÇ Deneysel kolit modelinde rezeksiyon ve anastomoz uyguladığımız deneklerimizde, literatürde antiinflamatuar ve antioksidan etkileri olduğu bildirilen daidzeinin, beklentilerimizin aksine, hem kolitli hem de kolitsiz ortamda kolon anastomozunun iyileşmesi üzerine olumlu yönde etkileri gözlenmedi
Özet (Çeviri)
Aim: In this experimental colitis model, it is aimed to evaluate the effects of enterally administered daidzein molecule on colonic anastomoses of rats Material and Method: 48 male Wistar albino rats, 8-10 weeks old, were used in this study. They were randomly divided into 8 groups, containing 6 rats each. Half of the randomly selected rats were given water rectally using a catheter and the other half received 2 cc of 4% acetic acid solution by the same way to cause colitis. Five days after the procedure, the rats were operated on and 4 cm long colonic segment, 6 cm proximal to the anal verge, was resected and an end-to-end colonic anastomosis was performed for each. After the anastomosis, daidzein, our reference drug, was administered orally to predetermined groups. According to the groups, relaparatomies were performed on the 3rd or 7th postoperative days and the anastomotic colonic segments were resected. Tissues of anastomosis were evaluated in biochemistry, physiology and pathology laboratories. Results: According to the statistical comparison of the parameters obtained by biochemical, histopathological and physiological measurements; there was no positive effect of enteral daidzein administration on anastomotic healing in terms of HP level and anastomotic burst pressure in groups with or without colitis in the early and late postoperative period. In addition, daidzein was not effective in reducing oxidative stress markers such as antioxidant enzymes, GPO and SOD, in anastomotic tissue. In the late postoperative period, beneficial effect of daidzein administration was observed on the pathology damage score only in the groups without colitis. Conclusion: In our experimental colitis model, contrary to our expectations, no positive effects of daidzein molecule were observed on anastomotic healing after resection and anastomosis in both colitis and non-colitis setting.