Ratlarda deneysel kolit modelinde alfa lipoik asit kullanımının oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of alpha lipoic acid on oxidative stress in experimental colitis model of rats
  1. Tez No: 243195
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HARUN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç ve Hipotez: Çalışmamızda amacımız ALA'yı gavaj ve lavman yolu ile vererek deneysel kolit modelinde ALA'nın antioksidan etkisini araştırmak idi. Beklentimiz gavaj yolu ile verilen ALA'nın kan yoluyla enflamasyon alanına ulaşarak sistemik etkiyle enflamasyonu geriletmesi, rektal olarak verdiğimiz ALA'nın ise direkt mukozaya uygulaması nedeniyle hem lokal hem de yüksek oranda emilerek sistemik etkiyle kolit ve kan MDA, katalaz ve NO değerleri üzerinde etkin iyileştirme göstermesiydi.Yöntem: Çalışmada toplam 42 adet Wistar albino rat 5 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki (Kontrol grubu) ratlara 7 gün boyunca günde 1 kez 1 cc intrakolonik mısırözü yağı verildi. Diğer 4 gruptaki ratlarda intrakolonik 25 mg TNBS + etanol uygulaması ile kolit oluşturuldu. Kolit oluşturulmasından 1 gün sonra başlanarak 7 gün boyunca ve günde 1 kez olmak üzere; ikinci gruba (Sham grubu) oral yoldan mısırözü, üçüncü gruba (ALA Gavaj grubu) oral yoldan 200 mg/kg/gün Alfa Lipoik Asit, dördüncü gruba (ALA Lavman grubu) intrakolonik 200 mg/kg/gün Alfa Lipoik Asit ve beşinci gruba (MÖ Lavman grubu) ise inrakolonik 1 cc mısırözü yağı verildi. Ratlar uygulamanın başlamasından 8 gün sonra sakrifiye edildiler ve anüsün 10 cm proksimalindeki kolon bölgeleri alındı. Bu örnekler patolog tarafından mikroskopik ve makroskopik lezyonlar açısından değerlendirilip skor verildi. Alınan kan örneklerinde MDA, katalaz ve NO değerleri çalışıldı.Bulgular: Toplam mikroskopik değerlendirme skorlarında Sham ve MÖ Lavman grubundaki değerler Kontrol grubuna oranla yüksek saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis: The aim of our study was to investigate the antioxidant effect of ALA administered via gavage or colonic enema. Our expectation was regression of the inflammation by hematogenous ?systemic effect of ALA on inflammation in gavage administration and both positive local and systemic effects on colitis and blood MDA, catalase and NO levels by a transmucosal high absorbance ratio through colon when administered rectally.Method: Fortytwo Wistar Albino rats were divided into five groups. Intracolonic corn oil one cc once a day was administered in the first group ( Control group). Colitis was created in the other four groups by intracolonic TNBS 25 mg+ ethanol administration. The following day following formation of colitis, corn oil by gavage administration (Sham group), ALA 200 mg/kg/day via gavage administration (ALA gavage group), ALA 200 mg/kg/day intracolonic administration (ALA enema group) and intracolonic corn oil administration (Corn oil enema group) were given once a day for seven days. On the eighth day of the experiment, the rats were sacrificed and colonic specimens obtained from location 10 cm proximal to the anus were evaluated and scored by a pathologist for macroscopic and microscopic lesions.Results: In total microscopic evaluation, scores of Sham and corn oil enema groups were higher than score of control group ( p0.05 ).