Hekim ve hekim adaylarının profesyonellik, mesleki değer algısı, umutsuzluk düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin
Investigation of the relationship between professionalism, professional value perception and hopelessness of physicians and physician candidates
- Tez No: 700745
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tıp mesleği açısından farklı yıllardaki hekim ve hekim adaylarının profesyonellik, mesleki değer algısı, umutsuzluk düzeyleri ve bunların birbirleri ile ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: : Bu çalışma; tıp fakültesi öğretim üyeleri, araştırma görevlisi hekimler ve altıncı sınıf öğrencilerini kapsayan, 2019-2020 tarihleri arasında yapılan analitik-kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya gönüllü katılanlara sosyodemografik bilgi formu, Mesleki Profesyonellik Tutum Ölçeği (MPTÖ), Hekimlik Değer Algısı Ölçeği (HDAÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeğini (BUÖ) kapsayan bir anket formu uygulandı. Bulgular: Öğretim üyesi 67 (%25,6), araştırma görevlisi 125 (%47,7), 6. sınıf öğrencisi 70 kişi (%29,7) olmak üzere 262 hekim ve hekim adayı anketleri doldurmuştur. Katılımcıların çoğu (%88,9) tıp fakültesini kendi isteği ile seçtiğini belirtmiştir ancak tekrar seçme şansına sahip olduklarında bu oran %40,5'e düşmüştür. Hekim ve hekim adaylarının %90,4'ü iyi hekim özellikleri olarak mesleki sorumluluk sahibi ve hekim hasta arasındaki ilişkiyi gösterirken sadece %2,6'sı çalışma arkadaş ilişkilerine değinmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to investigate the professionalism, professional value perception, hopelessness levels of physicians and physician candidates in different years in terms of the medical profession and their relations with each other. Materials and Methods: This study is an analytic and cross-sectional study conducted between 2019-2020, consisting medical faculty, residents and sixth grade students. A questionnaire including sociodemographic information form, Occupational Professionalism Attitude Scale, Professional Value Perception Scale and Beck Hopelessness Scale were applied to them voluntarily. Results: In total, 262 physicians and physician candidates who filled out the questionnaires were including 67 faculty (25.6%), residents 125 (47.7%), 6th grade students 70 (29.7%). Most of the participants (88.9%) stated that they chose the medical career voluntarily but this rate was decreased to 40.5% when the participants had a chance to choose again. While 90.4% of physicians and physician candidates noted the good physician-patient relationship and professional responsibility as good physician characteristics, only 2.6% of them mentioned the importance of good relations with colleagues.