Yeraltı ve yerüstü kömür madeni çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısı üzerine bir çalışma: Edirne ili örneği
A study on occupational health and safety perceptions of underground and surface coal mine workers: The case of Edirne province
  1. Tez No: 931585
  2. Yazar: FURKAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TÜYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı maden sektöründe çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği kültürü düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere göre incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Edirne ilinde özel sektörde faaliyet gösteren bir kömür madeni ocağında çalışan 168 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Zeynep Feride OLCAY tarafından geliştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov (K-S) ile test edilmiştir. Normal dağılıma uymayan değişkenler, medyan, en küçük (minimum) ve en büyük (maksimum) değerleriyle rapor edilmiştir. İki grup arasındaki farklılıkların analizi için Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla grup arasındaki farklılıkların analizi için ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın bulguları hususunda katılımcıların genel iş güvenliği farkındalığı düzeyleri cinsiyet açısından istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Çalışanların genel iş güvenliği farkındalığı, İSG eğitimi ve iletişim düzeyleri ile İSG kültürü, eğitim seviyeleri ile çalışılan maden türüne arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların risk algısı düzeyleri aldıkları İSG eğitimi sayısı ve İSG eğitimi-iletişim seviyeleri ile iş kazası geçirme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of occupational health and safety (OHS) culture among workers in the mining sector based on various demographic characteristics. The study was designed using quantitative research methods. The sample of the study consisted of 168 participants working in a private coal mine operating in the Edirne province. A demographic information form and the Occupational Health and Safety (OHS) Culture Scales developed by Zeynep Feride OLCAY were employed as data collection tools in this research. The normality of the variables was assessed using the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test. Variables that deviated from a normal distribution were summarized using their median, minimum, and maximum values. The“Mann-Whitney U”test was applied to examine differences between two groups, whereas the“Kruskal-Wallis H”test was used for analyzing differences among three or more groups. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 22.0 software, with the significance level established at 0.05 According to the findings, the general occupational safety awareness levels of the participants showed statistically significant differences based on gender. The general occupational safety awareness, OHS training-communication, and occupational health and safety culture levels of the participants showed statistically significant differences based on their education levels and the type of mine they worked in. Additionally, the risk perception levels of the participants showed statistically significant differences based on the number of OHS training sessions they received, while their OHS training-communication levels exhibited statistically significant differences based on their history of workplace accidents.