Effects of abroad experiences on English language teachers' intercultural sensitivity
İngilizce öğretmenlerinin yurt dışı tecrübelerinin kültürler-arası duyarlılıklarına etkisi
  1. Tez No: 700746
  2. Yazar: TOLGA ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretmenlerinin yurt dışı deneyimleri ile günlük rutinleri ve kültürlerarası duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin yurtdışına gidip gitmemelerine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Bu çalışma nicel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada gönüllülüğe dayalı amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de devlet ve özel okullarda görev yapan 165 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri web tabanlı çevrimiçi bir anket kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada sırasıyla demografik bilgi formu ve Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği olmak üzere iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde SPSS for Windows v.22 kullanılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle verilerin normal dağılım, güvenirlik, geçerlik ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Daha sonra araştırma değişkenlerinin tanımlayıcı istatistikleri incelenmiştir. Son olarak, çalışmanın araştırma sorularına cevap bulmak için regresyon analizleri ve fark testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, ziyaret edilen yabancı ülke sayısının, yurtdışında geçirilen zamanın, farklı kültürlerden meslektaşlarla çalışmanın ve farklı kültürlerden biriyle iletişim kurmanın kültürlerarası duyarlılık düzeyini artırabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca yurtdışına seyahat eden İngilizce öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin toplamda ve her boyutta seyahat etmeyenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to examine the relationship between abroad experiences, and daily routines and intercultural sensitivity of English teachers. In addition, it was also examined if the level of intercultural sensitivity level of English teachers differs according to whether they went abroad or not. This study was designed as a quantitative study. In the study, voluntary based purposive sampling method was utilized. The sample of the study consists of 165 English language teachers who are working in state and private schools in Turkey. The data of the study was collected using a web-based online survey. In the research, a questionnaire consisting of two parts, which were demographic information form and Intercultural Sensitivity Scale respectively, was used. SPSS for Windows v.22 was used to analyze the data in the study. Within the scope of the research, firstly, normal distribution, reliability, validity and correlation analyses of the data were conducted. Subsequently, descriptive statistics of research variables were exemined. Finally, regression analyzses and difference tests were conducted in order to find answers to research questions of the study. The results of the study revealed that the number of foreign countries visited, the time spent abroad, working with colleagues from different cultures and communicating with someone from other cultures could promote the level of intercultural sensitivity. Additionally, it was found that intercultural sensitivity levels, in total and each dimension, of traveled abroad English language teachers were higher than non-traveled ones.