Uluslararası büyük ölçekli eğitim teknolojileri projelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of international big-scale educational technology projects
- Tez No: 700749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE TUĞBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ülkelerde uygulanmakta olan uluslararası eğitim teknolojileri projelerinin etkililik ve verimlilik düzeyini, uygulamaya koyulduğu farklı ülkeler bağlamında değerlendirmektir. Derinlemesine incelemek amacıyla, üç proje bu çalışma kapsamında ele alınmış (Kendi Cihazını Getir Projesi, Her Çocuğa Dizüstü Bilgisayar ve TESSA) ve bu projelerin deneyimlendiği ülkelerden örnekler seçilerek projelerin her bir ülkede nasıl deneyimlendiği ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmada belge taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Projeler, belirli tarihlerde başladığı için arama yapılırken tarih sınırlamasına gidilmemiş, Web of Science, EBSCO ve ERIC gibi veri tabanlarında yayınlanan ve projelerin resmi sayfalarında bulunan belgeler analiz sürecine dahil edilmiştir. Mevcut belgeler analiz edilirken (projenin uygulandığı ülkelerdeki) eğitim ihtiyacı, koşul, olanaklar ile etkililik ve verimlilik kategorileri dikkate alınarak elde edilen bulgular raporlanmıştır. Sonuç olarak, projelerin ülkelerin ekonomik düzeyine bağlı olarak farklı deneyimlendiği, projelerin başarılı olması için doğrudan o ülkenin bağlamına göre adapte edilmesi gerektiği ve de öğrenciler arasında eşitsizlik gibi kavramların ortaya çıkmaması için devlet desteğinin ve devletin süreci organize etmesinin önemli olduğu bulgulanmıştır. Bu çalışma, yüksek bütçeler ve insan gücü tahsis edilen bu tür projelerin başarıya ulaşması için alanyazına önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to examine big-scale international educational technology projects implemented in different countries in terms of their effectiveness, productivity and how they are experienced in different countries particular to their context. In-depth research, three projects were covered in this study as One Laptop per Child, Bring Your Own Device and TESSA. Document analysis was used in the study. Documents were obtained from the databases such as Web of Science, EBSCO and ERIC and that can be taken as examples on their official pages, while the search did not have any time limitation since the projects have certain times. It is a report that makes an estimate about products for services, while presenting information on available documents. As a result, it can be mentioned that when being experienced differently depending on the economic status of the countries, it is mentioned that people who belong to the state in order not to appear independently in order to be successful and similarly belong to the state so that they do not appear outwardly. This study does not provide access to the literature for this purpose, which benefits from high budgets and human education.