VUCA dünyasında çalışanların çevik liderlik algısı: Bir devlet üniversitesi'nde araştırma
Agile leadership perception of employees in the VUCA world: Research at a state university
- Tez No: 700748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, VUCA bileşenleri (değişkenlik, belirsizlik, karmaşıklık, muğlaklık) akademik ve idari kadroda görev yapan personel özelinde incelenerek bu kavram hakkında bilgi ve farkındalık seviyesinin arttırılması ve yöneticilerin çevik liderlik becerilerinin çalışanların algısından tespit edilmesi amaçlanmıştır. Adana ilinde faaliyet gösteren bir devlet üniversitesinde görev yapan 187 katılımcıyla gerçekleştirilen bu araştırmada online anket formu aracılığıyla elde edilen veriler SPSS 25.0 ve AMOS 21.0 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. VUCA bileşenlerinden Değişkenlik Değişime Direnç, Belirsizlik İleri ve Engelleyici Anksiyete olmak üzere iki alt boyuttan oluşan Belirsizliğe Tahammülsüzlük, Karmaşıklık Bilişsel Esneklik, Muğlaklık Muğlaklık Toleransı, Çevik Liderlik Algısı Sonuç Odaklı, Takım Odaklı, Yetkin, Esnek, Hızlı, Değişim Odaklı olmak üzere altı alt boyuttan oluşan Çevik Liderlik ölçeklerinden yararlanılarak ölçülmüştür. Araştırma sonucunda katılımcıların değişime direnç puan ortalamalarının düşük; bilişsel esneklik, muğlaklık toleransı ileri ve engelleyici anksiyete puan ortalamalarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerinin sonuç odaklılığı, yetkinliği ve hızlılığına yönelik algının puan ortalamaları daha yüksek olduğu görülmüş; bilişsel esneklik puanları ile hızlılığa yönelik algı arasında ise pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu kapsamda, çalışanların bilişsel esnekliğinin artması durumunda yöneticilerinin hızlılığına yönelik algılarının da artma eğiliminde olacağı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase the level of knowledge and awareness about this concept by examining the components of VUCA (variability, uncertainty, complexity, ambiguity) on the employees working in the academic and administrative staff, and to determine the agile leadership skills of the managers from the perception of the employees. In this study, which was conducted 701 staff with 187 participants working at a state university operating in Turkey, the data obtained through the online questionnaire were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 21.0 statistical package programs. One of the VUCA components, variability, Resistance to Change, uncertainty Intolerance to Uncertainty consisting of two sub-dimensions: Advanced and Disruptive Anxiety, complexity Cognitive Flexibility, ambiguity Tolerance for ambiguity, Agile Leadership Perception consists of six sub-dimensions: result-oriented, team-oriented, competent, flexible, fast and change-oriented. It was measured by using Agile Leadership scales. As a result of the research, the average score of the participants' resistance to change was low; cognitive flexibility, tolerance for ambiguity, and high inhibiting anxiety mean scores were determined. It has been seen that the average score of the perception of the results-oriented, competence and speed of the managers is higher; A positive and statistically significant relationship was found between cognitive flexibility scores and perception of speed. In this context, it is concluded that if the cognitive flexibility of the employees increases, their perceptions of the speed of their managers will also tend to increase.