Meme kanseri nedeniyle koruyucu cerrahi yapılmış hastalarda cinsel yaşam kalitesi ve psikososyal uyum
Sexual quality of life and psychosocial adjustment in patients undergoing preventive surgery for breast cancer
- Tez No: 700753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, meme kanseri nedeniyle Meme Koruyucu Cerrahi (MKC) olmuş kadınların cinsel yaşam kalitelerini ve hastalığa psikososyal uyumlarını ölçmek amacıy-la 2018-2020 yılları arasında Göztepe Prof. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nin cerra-hi servislerinde meme kanseri tanısı alıp koruyucu cerrahi geçiren 18-65 yaş aralığında toplam 121 kadın ile yapılmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Hastalığa Psi-kososyal Uyum Ölçeği (PAIS-SR) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ-K) aracılı-ğıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, hastalığa psikososyal uyumu kötü ve orta sevi-yede olan kadınların cinsel yaşam kalitelerinin hastalığa psikososyal uyumu iyi seviye-de olan kadınların cinsel yaşam kalitelerinden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Has-talığa psikososyal uyum ve cinsel yaşam kalitesinin birtakım sosyodemografik özellik-lere göre farklılaşmasının yanı sıra hem radyoterapi hem de kemoterapi almanın hastalı-ğa psikososyal uyumu düşürdüğü ve cinsel yaşam kalitesini arttırdığı; 1-3 kür kemote-rapi alan kadınların sağlık bakımına oryantasyonlarının 4-7 kür terapi alan kadınlara kıyasla daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted by Göztepe Prof.Dr. between 2018 and 2020 in or-der to measure the sexual quality of life and psychosocial adjustment to the disease of women who had Breast-Conserving Surgery (BCS) due to breast cancer. The study was conducted with a total of 121 women between the ages of 18-65 who were diagnosed with breast cancer and underwent preventive surgery in the surgical wards of Süleyman Yalçın City Hospital. Research data were collected through Personal Information Form, Psychosocial Adjustment to Illness Scale (PAIS-SR), and Sexual Life Quality Ques-tionnaire (SLQQ). The research findings showed that the sexual life quality of women with poor and moderate psychosocial adjustment to the disease was higher than that of women with good psychosocial adjustment to the disease. Psychosocial adjustment to the disease and the differentiation of sexual life quality according to some socio-demographic characteristics, as well as receiving both radiotherapy and chemotherapy reduced psychosocial adjustment to the disease and increased the quality of sexual life; It was observed that women who received 1-3 cycles of chemotherapy had lower health care orientation than women who received 4-7 cycles of therapy.