Bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile yetkinliklerin önceliklendirilmesi: Kamu bankası örneği
Prioritization of competencies with fuzzy analytical hierarchy process: An example of state bank
  1. Tez No: 700763
  2. Yazar: RUMEYSA MÜSTAKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda yetkinlik kavramı iş yaşamında giderek daha önemli bir hale gelmektedir. Yetkinlik, yüksek performansı ortalama performanstan ayıran bilgi, beceri ve özellikler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, bir kamu bankasında tüm çalışanlarda bulunması beklenen yetkinliklerin belirlenmesi ve bulanık AHP yöntemi ile çalışanlar ve yöneticiler için önceliklendirilmesi; bu sayede tüm çalışanların daha fazla odaklanmaları beklenen alanların belirlenerek; insan kaynakları süreçlerinde daha doğru ve detaylı bir uygulama sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma temel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır: İlk aşama çalışanlarda bulunması beklenen yetkinliklerin belirlenmesidir. Yetkinliklerin belirlenmesi için bankada kullanılan yetkinlik seti, yetkinlik tanımları ile birlikte çeşitli unvanlardaki çalışanlara gönderilmiş ve yetkinlikleri gruplandırmaları istenmiştir. Ardından alınan bilgiler neticesinde çalışanlarda en çok bulunması beklenen yetkinliklerden en az bulunması beklenen yetkinliklere doğru bir sıralama yapılmıştır. İkinci aşama hiyerarşinin oluşturulması ve verilerin temin edilmesidir. Yetkinliklerin belirlenmesinin ardından hiyerarşi kurulmuştur. Kurulan hiyerarşiye göre ikili karşılaştırma matrisleri oluşturulmuş; ekiplere gönderilerek ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü aşamada bulanık AHP yöntemi adımları uygulanmıştır. Hesaplamaların sonucunda tüm insan kaynakları uygulamalarında kullanılmak üzere yetkinlikler ve ağırlıklandırılmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of competency has become increasingly important in professional life. Competency is defined as the knowledge, skills and characteristics that distinguishes high performance from average performance. This study is carried out in the state bank. Its main purpose is to determine the competencies and weigh them for employees and managers by using the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP), one of the multi criteria decision making method. In this way, employees can focus on what is expected of them and more accurate and detailed application is provided in human resources processes. The study has 3 stages. The first stage is the determination of the competencies expected from the employees. For determining competencies, all competencies and their definitions were sent to employees of different titles. Employees were asked to group competencies. Then the competencies were sorted as a result of the information received. The second stage is the making a hierarchy and gathering data. After determining the competencies, hierarchy was made and pairwise comparison matrix was created. In the third stage, calculations and consistency analyzes were made for the FAHP method. As a result of the calculations, competencies and weights have been determined to be used in all human resources applications.