Bağımsız denetimde TFRS 16 kiralamalar standardının gelir tablosuna etkileri üzerine bir uygulama; Borsa İstanbul'da işlem gören sağlık işletmeleri örneği
An application on the effects of the TFRS 16 leasing standard on the income statement in independent audit; Sample of health care enterprises operated in Borsa İstanbul
  1. Tez No: 700806
  2. Yazar: OĞUZHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
TFRS 16 Kiralamalar Standardının uygulanmasından dolayı finansal tablolarda yer alacak olan Kullanım Hakkı Varlığı ve Kira Yükümlülüğü, BDS 500 Bağımsız Denetim Kanıtlarına göre faydalı bilginin kıstaslarından olan ihtiyaca uygun olmak ve gerçeğe uygun sunum gerekliliğinden ötürü, bağımsız denetçinin gerekli kanıtları toplaması gerekmektedir. Bu kanıtları toplaması ve dokümante etmesi için öncelikle bağımsız denetim raporu yazılacak olan şirketin TFRS 16 Kiralamalar Standardı kapsamındaki sözleşmelerini talep etmektedir. TFRS 16 Kiralama Standardı işlemleri, İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmetler Sektörü bakımından önem arz etmektedir. Yapılan çalışmada 2 şirketin TFRS 16 Kiralamalar standardı etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, bağımsız denetimde TFRS 16 Kiralamalar Standardı ve gelir tablosu üzerindeki etkileri ile insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektörüne yönelik uygulamalarının araştırıldığı çalışmada, TFRS 16 Kiralamalar Standardı sağlık sektörüne etkisinin yüksek olduğu, yatırımcı ve şirketlerin kendilerini değerlendirdikleri oran olan favök tutarının arttığı, bilançolarının büyüdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the application of TFRS 16 Leasing Standard, Asset of Right of Use and Lease Obligation to be included in the financial statements, being in accordance with the need for useful information according to BDS 500 Independent Audit Evidence and the requirement of fair presentation, the independent auditor is required to collect the necessary evidence. In order to collect and document these evidences, it firstly requests the contracts of the company within the scope of TFRS 16 Leasing Standard for which an independent audit report will be written. TFRS 16 Leasing Standard transactions are important for the Human Health and Social Services Sector. In the study, the effects of TFRS 16 Leases standard of 2 companies were examined. As a result, in an independent audit, TFRS 16 Leasing Standard and its effects on the income statement and its applications for the human health and social services sector were investigated, it was observed that the impact of TFRS 16 Leasing Standard on the health sector was high, the rate at which investors and companies evaluate themselves increased, and their balance sheets grew. .