Algılanan anne baba tutumu ve bilişsel çarpıtmalar ile internet bağımlılığı davranışı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived parental attitudes, cognitive distortions and internet addiction levels
- Tez No: 700807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı İnternet Bağımlılığı ile Anne-Baba Tutumları ve Bilişsel Çarpıtmalar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini üniversitelerin Lisans ve Yüksek Lisans derecelerinde öğrenim gören 18-26 yaş arası öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın katılımcı sayısı 393'tür, veriler online olarak toplanmıştır. Çalışmada kişilerin yaş, cinsiyet, ailevi bilgileri ve internet kullanım bilgilerini edinmek için Kişisel Bilgi Formu, internet bağımlılığı davranışlarını değerlendirmek için“Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği”, katılımcının anne-baba tutumunu değerlendirmek için“Anne-Baba Tutumu Ölçeği”, son olarak ise katılımcıların 10 farklı bilişsel çarpıtmalarını değerlendirmek için“Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizi sırasında SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik metotlarının yanı sıra Bağımsız Örneklem Ttesti, One-Way ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ise internet bağımlılığı ile anne-baba tutumlarından olan demokratik tutumun negatif yönde, otoriter ve koruyucu tutumların ise pozitif yönde bir ilişkiye sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu sonuca göre, koruyucu tutum ve otoriter tutuma sahip ebeveynlerin çocuklarının internet bağımlılığı düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı ile bilişsel çarpıtmaların ilişkilerine bakıldığında ise tüm bilişsel çarpıtmaların pozitif yönde bir ilişkiye sahip oldukları gözlemlenmiştir. 10 farklı bilişsel çarpıtmanın internet bağımlılığı skorları ile ilişkisi olması, bu çarpıtmaların bağımlılık düzeyinin gelişmesinde katkısı olabileceğini düşündürmektedir. Bunun yanı sıra kişisel bilgi formunda katılımcılardan alınan bilgilerden ölçekler ile ilgili olabileceği düşünülen bilgiler analiz edilmiştir ve çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to investigate relationship between internet addiction, cognitive distortions, and perceived parental attitudes. Sample of the study consists of University student who are studying in undergraduate or graduate programs and between ages of 18 and 26. The number of participants of the study was 393, the data were collected online.“Personal Information form”was used to get participants personal information such as age, gender, information about family and internet usage and“Young internet addiction Scale”,“Parent Attitude Scale”and“Cognitive Distortions Scale”were used to assess participants internet addiction levels, perceived parental attitudes and to assess 10 different cognitive distortions, respectively. SPSS was used in the data analysis of the study. In addition to descriptive statistical methods, Independent Samples t-test, One-Way ANOVA and Pearson Correlation were used in the evaluation of the data. Results of the study showed a negative correlation between democratic parental attitude and internet addiction whereas there was a positive correlation between internet addiction and authoritarian and protective parental attitudes. According to this result children of parents with authoritarian or protective parents were found to have a higher score in Internet Addiction Scale. When looked at Cognitive distortions there was a positive correlation between Internet Addiction and all of the cognitive distortions. This correlation might suggest that cognitive distortions may contribute to development of Internet addiction. In addition, the information thought to be related to the study from the information obtained from the participants in the personal information form was analyzed and included in the study.