Suriyelilere yapılan yardımlar ve kamusal hizmetlerin etkinliği
Aids and the efficiency of public services offered to the Syrian
  1. Tez No: 700810
  2. Yazar: İSMAİL GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Political Science, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
2011 yılından itibaren Suriye'de iç savaşın başlamasıyla birlikte milyonlarca Suriyeli ülkesinden ayrılmak zorunda kalmışlardır. Özellikle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısı 2020 Nisan ayı itibarıyla 3 milyon 500 bin 66 kişi olarak tespit edilmiştir. Yaşanan savaş nedeniyle göç etmek zorunda bırakılan veya savaşı fırsat bilerek ülkesinden ayrılan Suriyeliler kendi yaşayış tarzlarını gittikleri bölgelere götürdükleri için birtakım sorunlarla karşılaşmışlardır. Göçün başlamasıyla Türkiye'ye sığınan sığınmacılar başta misafir olarak kabul edilsede savaşın uzun sürmesi sebebiyle kalıcı olarak görülmektedir. Misafir olarak kabul edilen Suriyeli sığınmacılar özellikle sınır bölgesindeki illere dağılmış ve yerleşmiştir. Bu sorunların en başında barınma, güvenlik, sağlık, eğitim ve ekonomik sorunlar gelmektedir. Bu çalışmada sığınmacılara yapılan ulusal ve uluslararası yardımlar ve yapılan kamusal hizmetlerin etkinliği karşılaştırılarak sığınmacıların temel sorunları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with the beginning of civil war in Syria in the year 2011, millions of Syrians had to abandon their country. The number of Syrians who were obliged to immigrate to Turkey were announced as 3 million 500 thousand 66 people in April 2020. Syrians who were forced to emigrate due to the war or who left their country by taking advantage of the war faced some problems because they took their way of life to the regions they went to. Initially, the refugees who took refuge in Turkey when the immigration started were regarded as guest, but then their stay became permanent since the war took long. The refugees who were initially seen as guest stared to live in the provinces that are close to border region. They became the source of many problems such as accommodation, security, health, education, financial problems. In this study, the basic problems of refugees are discussed by comparing the national and international aids and the efficiency of public services provided to refugees.