Ekofeminizm perspektifinden doğa kadın tahakkümü ve Petra Kelly bağlamında ekofeminizme bakmak
Looking at my ecofeminism in the context of nature women's dominance and Petra Kelly from the perspective of ecofeminism
  1. Tez No: 700809
  2. Yazar: YAREN KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ekofeminizm, artan çevre ve kadın sorunları üzerine yapılmış bir sorgulamadan yola çıkarak oluşturulmuş bir harekettir. Artan eşitsiz düzene karşı tahakküm altına alınan kadınların ve çıkarlarımız doğrultusunda sonuçlarını düşünmeden kullandığımız doğanın tahribatının yarattığı sorunlar giderek artmaktadır. Bunun çözümü eşitsizliği inşa eden Batılı, burjuva, eril ve beyaz öznenin gücünün eşitsizliğini vurgulamak, kadının ve doğanın da kurtuluşunun eşit ilişkiler bütününe yaymaktır. Böylece hem toplumsal cinsiyet eşitliği hem de yaşam alanımız olan doğanın sürdürülebilir kalkınma ile devamlılığı amaçlanmaktadır. Böylelikle dünya genelinde ve Türkiye'de eşit toplumsal düzen ve yeşil yaşama saygı duyularak ekolojik dengenin bozulmadığı bir politika seçeneği sunulmuştur. Bu hareketin başlamasına katkı sağlayan Petra Kelly'nin çözüm politikası, Petra Kelly'nin çalışmalarını aktaran belge incelemeleri ile söylem analizinden de faydalanılarak aktarılmıştır. Dünya üzerinde her canlının yaşama ve korunma hakkının olduğu, değerlerinin göz ardı edilmemesi gerektiği çalışmanın genel amacı olarak vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism is a movement that was created from an inquiry into increasing environmental and women's issues. The problems created by women who are dominated against the increasing unequal order and the destruction of nature, which we use without thinking about the consequences for our interests, are increasing. The solution to this is to emphasize the inequality of the power of the Western, bourgeois, male and white subject who constructs the inequality, and to extend the liberation of women and nature to the whole of equal relations. Thus, both gender equality and the continuity of nature, which is our living space, with sustainable development are aimed. Thus, throughout the world, and a policy option that equally heard and respected social order and living green ecological degradation in Turkey are presented. The solution policy of Petra Kelly, who contributed to the initiation of this movement, was conveyed by making use of the document reviews and discourse analysis that conveyed Petra Kelly's work. It was emphasized as the general purpose of the study that every living thing in the world has the right to life and protection and that their values should not be ignored.