Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile kullanılan savunma biçimleri arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and defense mechanisms used among collage students
  1. Tez No: 700816
  2. Yazar: MELİKE KIZILDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sahip olduğu bağlanma stilleri ile kullandıkları savunma biçimleri arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da yaşayan, daha önce romantik bir ilişki içerisinde bulunmuş veya bulunmamış 186 erkek 233 kadın olmak üzere toplam 419 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırma bünyesinde veri toplama araçları olarak Sosyo-demografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri(YIYE-II) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmış; Kolmogorov-Smirnov Normallik testi, frekans analizi, betimsel istatistikler, tek yönlü anova analizi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır. Bağlanma stilleri ve savunma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılan analize göre bağlanmada kaygı ve kaçınma ortalama puanları düşük olan katılımcıların kullandığı savunma biçimlerinin daha olgun düzeyde olduğu; bağlanmada kaygılı olan katılımcıların kullandığı savunma biçimlerinin daha nevrotik ve immatür düzeyde olduğu ve bağlanmada kaçınmacı olan katılımcıların kullandığı savunma biçimlerinin daha immatür düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the relationship between attachment styles and defense mechanisms used in university students. The research was carried out with the participation of a total of 419 university students living in Istanbul, 186 males and 233 females who have or have not had a romantic relationship before. All participants were applied Socio-demographic Data Form, Experiences in Close Relationships (Revised) Inventory and Defense Style Questionnaire (DSQ). Descriptive statistics were used such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum and also Kolmogorov-Smirnov Normality test, frequency analysis, descriptive statistics, one-way ANOVA analysis, Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were used to analyze the data. According to the analysis conducted to examine the relationship between attachment styles and defense mechanisms, it was found that defense mechanisms used by the participants with lower mean scores of anxiety and avoidance on attachment were more mature; defense mechanisms used by the participants who were anxious on attachment were more neurotic and immature, and defense mechanisms used by the participants who were avoidant on attachment were more immature.