Endüstri 4.0' ın etkisiyle depo yönetimi ve lojistik: Lojistik 4.0' ın İstanbul bölgesinde uygulanma seviyesi üzerine bir araştırma
Warehouse management and logistics with the effect of industry 4.0: A research on the application level of logistics 4.0 in iIstanbul area
- Tez No: 700842
- Danışmanlar: DR. NESLİHAN BALCI VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
2011 Hannover Fuarı ile Almanya'da ortaya çıkan Endüstri 4.0 kavramı; ileri teknoloji ve otomasyon sistemlerinin kullanıldığı yeni bir üretim metodu meydana getirmiştir. Böylece bütün dünyada etkisini gösteren yeni bir sanayi devrimi başlamıştır. Daha önceki endüstri devrimlerinde olduğu gibi, Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu devrim ile yaşanan teknolojik gelişmeler, sadece üretim sektöründe değil, bir çok hizmet alanında köklü değişimlere neden olmuştur. Lojistik hizmetlere bir yansıması olarak da Lojistik 4.0' ı meydana getirmiştir. Akıllı veya Dijital Lojistik olarak adlandırılan Lojistik 4.0' da; yapay zeka üzerinden insan kaynaklı hataların en aza indirildiği, nesnelerin interneti ve siber fiziksel sistem teknolojilerininde aralarında bulunduğu bir çok yeni teknolojik uygulama yer almaktadır. Bu yeni uygulamalar ile tedarik zinciri süreçleri arasında şeffaflık ve izlenebilirliğin arttığı yeni bir tedarik zinciri yapısı ortaya çıkarmıştır. Çalışma ile lojistik, depolama, Endüstri 4.0 süreci ile uygulamaları ve Lojistik 4.0' a dönüşüm süreci açıklanmıştır. Günümüz piyasa koşullarındaki rekabet ortamında rakiplerin önünde yer almak ve küresel pazarda varlıklarını koruyabilmeleri için lojistik firmalarının, Lojistik 4.0 olarak tabir edilen bu teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri ve uygulamaları gerekmektedir. İstanbul bölgesinin, önde gelen lojistik firma çalışanları üzerinde yapılan anketler ile Lojistik 4.0 uygulanma düzeyi ve Lojistik 4.0 farkındalığı hakkında bilgi toplanmış, gerekli analizler yapılmış ve raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term, Industry 4.0, which emerged in Germany with the 2011 Hannover Fair has created a new production method using advanced technology and automation systems. Thus, a new industrial revolution has begun that has had an impact all over the world. As in former industrial revolutions, the technological developments experienced with this revolution, called Industry 4.0, have created breakthrough changes not only in the production sector, but also in many service industries. It has created Logistics 4.0 as a reflection of logistics services. In Logistics 4.0, which is called Smart or Digital Logistics; There are many new technological applications, including the stuff,internet and cyber-physical system technologies, where human-induced errors are minimized through artificial intelligence. With these new practices, a new supply chain structure has emerged with increased transparency and traceability between supply chain processes. With the study, logistics, warehousing, Industry 4.0 process and its treatment and the transformation process to Logistics 4.0 are explained. In order to keep ahead of their competitors in the competitive environment of today's market conditions and to maintain their presence in the global market, logistics companies need to closely follow and implement these technological developments, called Logistics 4.0. Information about the level of implementation of Logistics 4.0 and awareness of Logistics 4.0 was collected through a survey conducted on the employees of the leading logistics companies in the Istanbul region, necessary analyzes were made and reported.