Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yapılandırmacı öğrenme ortamıalgıları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları, mantıksaldüşünme becerileri ve fen bilimleri yetenekleri arasındaki ilişki
The relationship between secondary school 6th grade students'constructivist learning environment perceptions, motivation forlearning science, logical thinking skills and science abilities
- Tez No: 700893
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yapılandırmacı öğrenme ortamı algıları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları, mantıksal düşünme becerileri ve fen bilimleri yetenekleri arasındaki literatüre dayalı olarak önerilen ilişkilerin incelenmesidir. Bu nedenle, belirtilen değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklayan kuramsal bir model önerilmiş ve bu model yapısal eşitlik modellemesi (YEM) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Önerilen modelin cinsiyet gruplarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek de araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırma, iki ya da daha fazla değişken arasındaki ilişkinin, değişkenlere müdahale edilmeden incelendiği korelasyonel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçelerinde öğrenim görmekte olan 932 ortaokul 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Yapılandırmacı Öğrenme Ortamlarını Değerlendirme Ölçeği (YÖDÖ)”,“Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon (FÖYM) Ölçeği”,“Mantıksal Düşünme Grup Testi (MDGT)”ve Fen Bilimleri Yetenek Testi" kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Analizler sonucunda ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yapılandırmacı öğrenme ortamı algı puanları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon puanlarının yüksek düzeyde olduğu gözlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yapılandırmacı öğrenme ortamı algıları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları, mantıksal düşünme becerileri ve fen bilimleri yetenek puanlarının kızların lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Anne-baba eğitim düzeyine göre, öğrencilerin yapılandırmacı öğrenme ortamı algıları ile fen öğrenmeye yönelik motivasyonları değişmezken, mantıksal düşünme becerileri ile fen bilimleri yeteneklerinin farklılaştığı gözlenmiştir. Önerilen model için oluşturulan 5 hipotezden 4'ü kabul edilmiş, 1'i reddedilmiştir. Nihai modele göre, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve mantıksal düşünme becerileri doğrudan, yapılandırmacı öğrenme ortamı algıları ise dolaylı olarak fen bilimleri yeteneklerini yordamaktadır. Yapılandırmacı öğrenme ortamı algısı, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve mantıksal düşünme becerisi değişkenleri birlikte, fen bilimleri yeteneği puanındaki varyansın %88'ini açıklamaktadır. Araştırmada önerilen kuramsal model, kız ve erkek öğrencilerin oluşturduğu çalışma grupları için ayrı ayrı test edilmiştir. Araştırma sonucunda hem kız öğrencilerin hem de erkek öğrencilerin oluşturduğu çalışma gruplarında, nihai modelde belirtilen yapılandırmacı öğrenme ortamı algısının fen bilimleri yeteneğini yordama etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Diğer belirtilen tüm yordama etkileri istatistiksel olarak anlamlıdır. Araştırma sonucunda, ortaokul 6. sınıfta öğrenim gören erkek öğrencilerin fen bilimleri yeteneği puanlarına ait varyansın %90'ı, kız öğrencilerin fen bilimleri yeteneği puanlarına ait varyansın %86'sı, araştırmada yer alan yapılandırmacı öğrenme ortamı algısı, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve mantıksal düşünme becerisi değişkenleri tarafından açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the proposed relationships between the secondary school 6th grade students' constructivist learning environment perceptions, motivations for science learning, logical thinking skills and science abilities. For this reason, a theoretical model explaining the relationship between the specified variables has been proposed and this model has been examined using structural equation modeling (SEM) techniques. Another aim of the research is to determine whether the proposed model differs according to gender groups. The research is a correlational study in which the relationship between two or more variables is examined without interfering with the variables. The study group of the study consists of 932 middle school 6th grade students studying in the central districts of Malatya province Battalgazi and Yeşilyurt in the academic year 2018-2019. In the research,“Personal Information Form”,“Scale on Assessing Constructivist Learning Environments (SACLE)”,“Students' Motivation Toward Science Learning (SMTSL)”,“Logical Thinking Group Test (LTGT)”and“Science Ability Test (SAT)”were used as data collection tools. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way ANOVA, Pearson product-moment correlation coefficient and structural equation modeling were used. As a result of the analyzes, it was observed that the 6th grade students' constructivist learning environment perception scores and their motivation scores for learning science were at high levels. In terms of gender variable, it was observed that the constructivist learning environment perceptions, motivation towards science learning, logical thinking skills and science ability scores of secondary school 6th grade students differed significantly in favor of girls. According to the education level of the parents, while the students' constructivist learning environment perceptions and their motivation to learn science did not change, it was observed that their logical thinking skills and science abilities differed. 4 out of 5 hypotheses created for the proposed model were accepted and one was rejected. According to the final model, secondary school 6th grade students' motivation for learning science and logical thinking skills are predicted directly, while constructivist learning environment perceptions indirectly are predicted as the abilities of science. Constructivist learning environment perception, motivation for learning science and logical thinking skills all together explain 88% of the variance in science ability. The theoretical model proposed in the study was tested separately for study groups composed of male and female students. As a result of the research, the effect of the constructivist learning environment perception stated in the final model on predicting the science ability of the students and the effect of the logical thinking skill's motivation on learning science were not statistically significant in the study groups composed of both female and male students. All other predictive effects are statistically significant. As a result of the research, 90% of the variance in the science ability of male students studying in the 6th grade in secondary school, 86% of the variance in the science ability of female students, the constructivist learning environment perception in the research, motivation for learning science and logical thinking skill were explained by the variables.