Sosyal güvenin iletişim perspektifiyle anlamlandırılma tarzı: Ankara ilinde bir saha çalışması
Interpretation of social trust through communication perspective: A field study in Ankara province
- Tez No: 700901
- Danışmanlar: PROF. SEMA BECERİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Gündelik yaşam, anlam arayışı hedefli iletişimsel alışverişlerin cereyan ettiği platformdur. Dolayısıyla sosyal güvenin anlamlandırılma tarzlarının bu platformda incelenmesi, sosyal öznelerin aktüel betimlemelerinin yapılabilmesi ve değişimlerin belirlenebilmesi için uygun bir vasat oluşturmaktadır. Tez başlıkları, farklı gelir gruplarını içeren odak grup çalışmalarıyla belirlenmiş ve böylelikle saha çalışması ile kuramsal bölümün eşgüdümlü bir şekilde birbirini desteklemesi sağlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal sermaye kavramı, iki farklı uçta yer alabilecek Putnam ve Bourdieu üzerinden açıklanmaktadır. İkinci bölümde, sosyal sermayenin kimi zaman çıktısı kimi zaman öncülü olarak görülen güven, sosyal güven kavramları üzerinden ve bu kavramla ilişkili görülen diğer kavramlar üzerinden konu ayrıntılandırılmaktadır. Alanda yapılan araştırmanın sonuçları üçüncü bölümde verilmektedir. Alan araştırması için yaşları 18 ile 65 arasında değişen 20 kişi ile Ankara'da yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tezin bulgularına göre kutuplaşmanın sadece siyaseten değil aynı zamanda hayat tarzları üzerinden de yaşandığı toplumda müşterek yapının çökmemesi için sosyal güvenin artırılmasını içeren yeni dayanışma modelleri ve yeni ilişki ağları oluşturulması elzemdir.
Özet (Çeviri)
Daily life is the platform where communicative exchanges take place with the aim of building the meaning. The examination of the sense of social trust on this platform, therefore, constitutes a suitable medium for making actual descriptions of social subjects and changes within time. Titles of the thesis is determined by focus group studies involving different income groups, thus, it was ensured that the field search and the theoretical section support each other in a coordinated manner. In the first chapter of the study, the concept of social capital is explained through Putnam and Bourdieu; the two theorists who are actually located at two different ends on the subject. In the second chapter, the subject is elaborated over the concepts of trust, social trust, which is sometimes seen as the output of social capital and sometimes as its predecessor, and other concepts related. The results of the field research are given in the third chapter. For the field research, semi-structured in-depth interviews were conducted in Ankara with 20 people aged between 18 and 65. According to the findings of the field research, it is essential to create new solidarity models and new social networks to increase social trust so that the common social structure does not collapse in the current society where polarization is experienced not only through politics but also through life styles.