Kullanıcıların kişisel izleri için güvenli dijital sosyal ağlar: Şeffaf bir model önerisi
Secure digital social networks for users' digital footprints: A transparent model proposal
  1. Tez No: 784238
  2. Yazar: CANSU ARISOY GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Dijital sosyal ağlar ürün ve hizmetler ile bunları sağlayanların itibarına ilişkin çok fazla enformasyona erişim kolaylığı sağlamaktadır. Ancak dijital sosyal ağların yarattığı fırsatların yanında bireylerin dijital izlerinin ticari amaçlarla tüketilmesi ile kişisel verilere yönelik risklerin artması bu tezin problematiğini oluşturmaktadır. Çalışmanın problematiğini oluşturan bu düşünce kapsamında kullanıcıların bilgiye erişim veya alışveriş gibi sebeplerle interneti kullanırken şirketlerin yaydığı enformasyonu tüketmelerinin neden olduğu riskler konusunda farkındalık oluşturmak, söz konusu risklerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunarak enformasyon toplumunda tüketici verilerinin korunmasına dair uygulamaya geçirilebilir şeffaf bir model önerisi geliştirmek çalışmanın temel hedefidir. Giddens ve Bourdieu'nun entegratif sosyal kuramlar perspektifiyle ele alınan bu çalışmanın bulgularına yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerin nitel içerik analiziyle değerlendirilmesi yoluyla ulaşılmıştır. Derinlemesine görüşmeler 24 internet kullanıcısı ve alanında uzman 12 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan model önerisi kapsamında otoriteler, şirketler ve bireylerin birbiriyle etkileşim halinde iş birliği yapmaları gerekli bulunmuştur. Sonuçta ortaya çıkan bu çok boyutlu model, toplumsal yapının değişmesi için tek taraflı bir çabanın yeterli olmayacağı savunan ve yapının değişmesi için bireyin aktif potansiyeline güvenen entegratif sosyal kuramcı perspektifle de uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Digital social networks provide easy access to a great deal of information about products and services and the reputation of those who provide them. However, despite the opportunities created by digital social networks, the consumption of digital footprints of individuals for commercial purposes and the increase in risks to personal data, constitute the problematic of this thesis. Within the scope of this idea, which constitutes the problematic of the study, the main objective of the study is to raise awareness about the risks caused by users consuming the information disseminated by companies while using the internet for reasons such as accessing information or shopping, and to contribute to the elimination of these risks and to develop a transparent model proposal that can be put into practice on the protection of consumer data in the information society. The findings of this study, which was handled with Giddens and Bourdieu's integrative social theories, were reached through the evaluation of semi-structured in-depth interviews with qualitative content analysis. Indepth interviews were conducted with 24 internet users and 12 participants who are experts in their own fields. Within the scope of the model proposal that emerged as a result of the evaluation of the findings, it was found necessary for authorities, companies and individuals to cooperate in interaction with each other. This resulting multidimensional model is also in harmony with the integrative social theorist perspective, which argues that a one-sided effort will not be enough to change the social structure and relies on the active potential of the individual for structural change.