Akciğer tutulumu olan COVID-19 geçirmiş kişilerde solunum egzersizlerinin egzersiz kapasitesine olan etkisinin değerlendirilmesi
Respiratory exercises in people with lung involvement of COVID-19 evaluation of the effect on exercise capacity
  1. Tez No: 700953
  2. Yazar: IŞILAY BEŞİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN ÇAKMAK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2019 senesi sonunda Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi hala ciddi bir hastalık olarak toplumsal sağlığı tehdit etmektedir. Toplumun her katmanını etkisi altına almış alan COVID-19 virüsünün korkutucu olmasının en önemli nedenlerinden biri, solunum yollarına ve akciğerlere verdiği hasarın diğer birçok enfeksiyon hastalığından daha hızlı etki etmesinin yanında akciğerlerde ileriki dönemlerde kalıcı hasar bırakma ihtimali konusundaki soru işaretleridir. Solunum egzersizlerinin akciğer tutulumu olan COVID-19 geçirmiş kişilerde egzersiz kapasitesine olan etkisinin araştırılması amaçlanan bu çalışmanın örneklemini 18-55 yaş arası COVID-19 hastalığı geçirmiş 30 birey oluşturmuştur. Araştırma sonucunda COVID-19 mücadelesinde oldukça önem taşıyan solunum yolu ve akciğerler açısından solunum egzersizlerinin COVID-19 geçiren katılımcılarda nefes darlığını azalttığı ve egzersiz kapasitesini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
China at the end of 2019. The COVID-19 pandemic, which emerged in the city of Wuhan in Hubei province and affected the whole world in a short time, still threatens public health as a serious disease. One of the most important reasons why the COVID-19 virus, which has affected every layer of society, is frightening, is that the damage it causes to the respiratory tract and lungs affects faster than many other infectious diseases. At the same time, they are question marks about the possibility of permanent damage to the lungs in the future. The sample of this study, which aimed to investigate the effect of breathing exercises on respiratory exercise capacity in people with pulmonary involvement who had COVID-19, consisted of 30 individuals aged 18-55 who had COVID-19 disease. As a result of the research, it has been seen that breathing exercises reduce shortness of breath and increase exercise capacity in participants who have had COVID-19, in terms of the respiratory tract and lungs, which are very important in the fight against COVID-19