Anne-baba tutumlarının 3-5 yaş çocukların özgüven duygusuna etkisi
The effect of parental attitudes on the self-confidence of 3-5 years old children
  1. Tez No: 700954
  2. Yazar: ECEM BEDRİYE GÖZÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, anne baba tutumlarının 3-5 yaş çocukların özgüven duygusunun gelişimine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel verilere dayalı ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu kapsamda araştırma İstanbul ilinde yer alan özel anaokullarında eğitim alan 3-5 yaş arası okul öncesi çocukları olan araştırmaya katılmaya gönüllü ebeveynler ve araştırmaya katılmayı kabul eden öğretmenlerle yürütülmüştür. Bu doğrultuda evrende yer alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden ebeveyn ve öğretmenlerden oluşan 113 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmanın amacı doğrultusunda Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve Özgüven Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yaş grubu farklı olan çocukların özgüven düzeyleri birbirine benzer düzeydedir. 5 yaşında olan çocukların ebeveynlerinin demokratik tutum düzeyleri 4 yaşında olan çocukların ebeveynlerinkine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. 4 yaşında olan çocukların ebeveynlerinin otoriter tutumları 3 yaşında ve 5 yaşında olan çocukların ebeveynlerinin otoriter tutumlarına göre daha yüksektir. Aşırı koruyucu tutum ve izin verici tutum düzeylerinde meydana gelen değişim özgüven düzeylerinde anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. Demokratik tutum düzeyinin artması özgüven düzeyinin artmasına neden olurken, otoriter tutum düzeyinin artması özgüvenin düşmesine neden olmaktadır. Bu sebeple ailelerin sergilediği tutumlar konusunda bilgilendirilmeleri ve özgüven konusunda uyarılmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the impact of different parents' attitudes on the development of the sense of self-confidence of preschool-agechildren. The research was designedand implemented in a relationshipals canning model based on quantitative data. In this context, the research was conducted with volunteer parentsand teachers who agreed to participate in the research, which was preschool children between the ages of 3 and 5 who were educated in private kindergartens in Istanbul. Accordingly, 113 people in the universe, consisting of parents and teachers who agreed to participate in the research, are the samples of this study. Parental Attitude Scaleand Self-Confidence Scale were used for the purpose of the research. According to the results of the research, the self-confidence levels of children with different age groups are similar to each other. Parents of children who are 5 years old have higher levels of democratic attitudes than parents. The authoritarian attitudes of parents of children who are 4 years old are higher than the authoritarian attitudes of parents of children who are 3 years old and 5 years old. The change in over-protective attitudes and permitted attitudes does not make a significant difference in self-confidence levels. While the increase in the level of democratic attitude causes an increase in the level of self-confidence, the increase in the level of authoritarian attitude causes a decrease in self-confidence. For this reason, it is recommended that families be in for me dabout their attitude and warne dabout self-confidence.