Genç erişkinlerde internet bağımlılığının bilişsel esneklik ve özdüzenleyici öğrenmeye olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of internet addiction in young adults on cognitive flexibility and self-regulatory learning
  1. Tez No: 700984
  2. Yazar: GÖZDE ABLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada genç erişkinlerin internet bağımlılığının bilişsel esneklik ve öz düzenleyici öğrenme düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın verilerinin elde edilmesi için ilk sırada sosyodemografik form olmak üzere, Young İnternet Bağımlılığı Testi - Kısa Formu (YİBT-KF), Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ve Öz Düzenleyici Öğrenme Ölçeği (ÖDÖBÖ)'den yararlanılmıştır. Veriler SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın hipotezlerinin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Anova Analizi, Pearson Korelasyon Testi ve Tek Yönlü Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Çalışmamızın örnekleminde 109 katılımcının erkek, 142 katılımcının ise kadın olduğu tespit edilmiştir. Örneklemdeki 69 kişinin 18-23 yaş aralığında, 115'inin 24-29 yaş aralığında ve son olarak da örneklemin 67'sinin ise 30-35 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. YİBT-KF ölçeğinden aldıkları toplam skorların ortalaması 25,9±8,2 olup ortalama altı bir bağımlılığı göstermektedir. Örneklemin BEÖ' den aldıkları toplam skorların ortalaması 53,3±8,4 olup ortalama üzerinde bir bilişsel esneklik göstermektedir. ÖDÖBÖ' den aldıkları toplam skorların ortalaması ise 28,33±4,6 olup ortalama üzerinde öz düzenleyici öğrenme becerisi göstermektedir. Çalışmamızda YİBT-KF ölçeğinden alınan puan skoru arttıkça bilişsel esneklik ve öğrenmede bağımlılık değişkenleri arasında zayıf yönlü ters orantılı ilişki görülmüştür. Bilişsel esneklik ve öz düzenleyici öğrenme arasındaki ilişki incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve orta şiddette bir korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the relationship between internet addiction of young adults and their cognitive flexibility and self-regulated learning levels. In order to obtain the data of the study, the sociodemographic form in the first place, Young's Internet Addiction Test - Short Form (YIAT-SF), Cognitive Flexibility Scale (CFS) and Self-Regulatory Learning Scale (SRLS) were used. The data were evaluated using the SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. Independent Sample T-Test, One-Way ANOVA Analysis, Pearson Correlation Test and One-Way Regression Analysis were used in the analysis of the research hypotheses. In the sample of our study, it was determined that 109 participants were men and 142 participants were women. It was determined that 69 people in the sample were between the ages of 18-23, 115 of them were between the ages of 24-29 and finally, 67 of the sample were between the ages of 30-35. The mean score of the YIAT-SF scale is 25.9 ± 8.2, indicating a below average addiction. The average of the total scores of the sample from the CFS is 53.3 ± 8.4 and it shows an above average cognitive flexibility. The average of the total scores they got from the SRLS is 28.33 ± 4.6, and it shows self-regulated learning skills above the average. In our study, as the score of the YIAT-SF scale increased, a weak inverse correlation was observed between the variables of cognitive flexibility and learning addiction. When the relationship between cognitive flexibility and self-regulated learning was examined, it was seen that there was a statistically significant, positive and moderate correlation.