İndoksakarb'ın Allium cepa L. kök ucu meristem hücreleri üzerine toksik etkileri
Toxic effects of indoxacarb on Allium cepa L. root tip meristem cells
- Tez No: 700985
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde kullanımı çarpıcı bir şekilde artan pestisitler, modern tarımda böcekler, yabani otlar, mikroorganizmalar gibi zararlıları kontrol altına almak ve ürün verimini arttırmak için kullanılmaktadır. Bu çalışma, İndoksakarb'ın Allium cepa L. kök ucu meristemhücreleri üzerindeki toksisitesini değerlendirmek için yapılmıştır. Kontrol ve uygulama grupları çimlendirilmiş köklerden oluşturulmuştur. 1.gruba (kontrol grubu) herhangi bir kimyasal madde uygulanmamıştır. 2.gruba ise (uygulama grubu), 24, 48 ve 72 saat zaman periyotları için artan dozlarda İndoksakarb uygulanmıştır. Farklı uygulama sürelerinden sonra tüm gruplardan elde edilen köklerde hücre ölümü, kromozom aberasyonları ve mitotik indeks ışık mikroskobu ile belirlenmiştir. Köklerin antioksidan kapasitelerindeki değişimler FRAP ve TEAC testi ile belirlenmiştir. DNA hasarı ayrıca Komet yöntemi ve RAPD-PCR tekniği ile de ölçülmüştür. Kromozom bozulmaları kromozom köprüsü, C-mitoz, mikronükleus, kromozomların hatalı ayrılması gibi bozulmalar artan konsantrasyonlarda ve daha uzun uygulama sürelerinde elde edilmiştir. İndoksakarb'ın artan doz uygulamaları, 72 saatlik süreçte mitotik indeks değerlerinin azalmasına neden olmuştur. FRAP ve TEAC testi, artan İndoksakarb konsantrasyonlarında köklerin antioksidan kapasitesini azalttığını göstermiştir. Kuyruk DNA yüzdesi ve kuyruk uzunluğu, kontrol grubuna kıyasla tüm maruz kalma sürelerinde belirgin bir ölçüde artmıştır. İndoksakarb'ın dozlarının 72 saatlik uygulamalarında genetik materyal üzerinde genotoksik etkiye neden olduğu RAPD-PCR yöntemiyle belirlenmiştir. İndoksakarb dozlarının arttırılması, A. cepa'nın çalışılan tüm parametrelerinde toksisitenin artması ile sonuçlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada İndoksakarb'ın sitotoksik ve mutajenik potansiyeli test edilmiş olup, İndoksakarb insektisitinin doğada kontrolsüz kullanımının canlılara ve çevreye zararlı etkileri olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides, the use of which has increased dramatically, are used in modern agriculture to control pests such as insects, weeds, microorganisms and to increase crop yield. This study was conducted to evaluate the toxicity of Indoxacarb on Allium cepa L. root meristematic cells. Control and treatment groups were formed from germinated roots. No chemicals were applied to the 1st group (control group). Group 2 (administration group) received increasing doses of Indoxacarb for 24, 48 and 72 hour time periods. Cell death, chromosome aberrations and mitotic index were examined by light microscopy in roots obtained from all groups after different application times. The changes in the antioxidant capacity of the roots were determined by FRAP and TEAC tests. DNA damage was also measured by the Comet Method and the RAPD-PCR technique. Chromosome aberrations such as chromosome bridge, C-mitosis, micronucleus, chromosome misalignment were obtained at increasing concentrations and longer exposure times. Increasing doses of indoxacarb caused a decrease in mitotic index values over a 72-hour period. FRAP and TEAC testing showed that increasing Indoxacarb concentrations decreased the antioxidant capacity of the roots. The percentage of tail DNA and tail length increased significantly at all exposure times compared to the control group. It has been determined by RAPD-PCR method that indoxacarb doses cause genotoxic effects on genetic material in 72-hour applications. Increasing indoxacarb doses resulted in increased toxicity in all studied parameters of A. cepa. In conclusion, in this study, the cytotoxic and mutagenic potential of Indoxacarb was tested and it was shown that the uncontrolled use of Indoxacarb insecticide in nature may have harmful effects on living things and the environment.