Kritik hastaların APACHE III sistemi ile değerlendirilmesi
APACHE III scoring system evaluation in critically ill patients
- Tez No: 70100
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AKINOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Hastalığın şiddeti ve sonucuna yönelik olasılık modellerinden olan APACHE III skorlama sistemi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi cerrahi yoğun bakım ünitesine kasım 1996 - kasım 1997 tarihleri arasında yatmış 150 olguya uygulandı. Toplam 150 hastanın ortalama APACHE skoru 37.3±19, yaşayanlarda 31.5±15.8, mortalite gelişenlerde 56+16'dır. Ortalama yoğun bakımda kalış süresi 7.2+6.7 gündür. Ortalama yaş 51.6+17.6' dır.yaşayanlarda 49±17.9, mortalite gelişenlerden 60+13.8'dir. Çeşitli nedenlerle 35 hastada mortalite gelişti. Mortalite oranı %23.3 yaşam oranı ise %76.7 bulunmuştur. En sık mortalite nedenleri sepsis (SIRS), son evre malign hastalık ve kardiopulmoner hastalıklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APACHE III SCORING SYSTEM EVOLUATION IN CRITICALLY ILL PATIENTS APACHE III (Acut Physiologic And Chronic Health Evaluation) scoring system which is the one model of probability of severity and result of illness was performed on 150 patients in Surgical Intensive Care Unit (SICU), Faculty of Medicine, University of Çukurova, between November 1996 and November 1997. It was studied on 150 patients. APACHE III value in all patients, in survivors, and in deceased was 37.3±19, 31.5±15.8, and 56±16 respectively. Hospitalization period in intensive care unit was found 7.2±6.7 days. Mean age in all patients, in survivors, and in dead patients was found 51.6±17.6, 49±17.9, and 60±13.8 respectively. Mortality was seen in 35 patients. Overall mortality rate was found 23.3 % and survival rate was found 76.7 %. The most common causes of mortality were sepsis, end stage malign disease, and cardiopulmonary diseases.