Microfluidic integration onto gold microelectrode and its effect on electrochemistry
Mikroelektrotlara mikro akışkan entegrasyonu ve elektrokimya üzerindeki etkisi
- Tez No: 700992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DOĞAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Entegre mikroakışkan cihazlar, küçük boyut, hassasiyet, azaltılmış gerekli analit miktarı, kullanım kolaylığı ve sonuçların doğruluğu gibi özelliklerinden dolayı birçok tıbbi, biyolojik ve diğer uygulamalarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, sonuçların, en önemlisi çalışma elektrotunun elektroaktif alanı olan birçok değişkene bağlı olduğu not edilmiştir. Bu çalışmada Kare Dalga Voltametrisi (SWV), Döngüsel Voltametri (CV) ve Diferansiyel Darbe Voltametrisi (DPV), entegre kanalların boyutu değiştirilerek değişen elektroaktif alanlara sahip dört cihazı incelemek için kullanılmıştır (50, 100, 250, ve 500 um). Kanalların boyutları doğrudan çalışma elektrotunun yüzey alanı ile ilgilidir. Bu çalışma, makroelektrot-mikroelektrot dönüşümü, sınırlayıcı akımlar, tarama hızının etkisi gibi elektrokimyasal tepkilerdeki değişiklikleri kavramayı amaçlamıştır. Ayrıca, elektrot yüzeyinin yapısını pürüzlülük ve mikro yapı açısından analiz etmek için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ölçümleri yapılmıştır. Elektrotların performansı, her elektrot için çalışma alanları tahmin edilerek ve elektrokimyasal ve mikroskobik incelemeler yapılarak belirlenmiştir. Elektrotun etkin alanı büyüdükçe elektrotların performansının daha iyi olduğu, daha doğru ve kesin sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated microfluidic devices are used in many medical, biological, and other applications due to their characteristics such as small size, sensitivity, reduced amount of needed analyte, ease of use, and accuracy of results. However, it has been noted the results depend on many variables, the most important of which is the electroactive area of the working electrode. In this study, Square Wave Voltammetry (SWV), Cyclic Voltammetry (CV), and Differential Pulse Voltammetry (DPV) have been used for examining four devices with working electrodes with varying electroactive areas altered by changing the size of the integrated channels (50, 100, 250, and 500 µm). The dimensions of the channels are directly related to the surface area of the working electrode. This study aimed to comprehend the changes in electrochemical responses such as macroelectrode-to-microelectrode conversion, limiting currents, the effect of scan rate. Also, Scanning Electron Microscopy (SEM), and Atomic Force Microscopy(AFM) measurements were performed to analyze the nature of the electrode surface in terms of roughness and microstructure. The performance of the electrodes was determined by estimating the working areas for each electrode and conducting electrochemical and microscopic examinations for them. It was observed that when the effective area of the electrode becomes larger, the performance of the electrodes becomes better, and gives more accurate and definite results.