Sustainability-oriented human resources practices and their impacts on financial performance: A study on european companies
Sürdürülebilirlik odaklı insan kaynakları uygulamaları ve finansal performans üzerindeki etkileri: Avrupa şirketleri örneğinde bir araştırma
  1. Tez No: 700993
  2. Yazar: MUHANNAD HISHAM A. ABU MAHFOUZ
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. SÜMEYYE KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) puanlarından elde edilen sürdürülebilir İK uygulamalarının çeşitli boyutlarını inceleyerek sürdürülebilir İK yönetimi (SHRM) uygulamalarının kuruluşların finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Kullanılan veriler, Thomson Reuters veri tabanı üzerinden farklı Avrupa ülkelerinde 100'den fazla çalışanı olan kamu ve özel kuruluşların 5 yıllık (2015-2019) dönemleri için toplanmıştır. Kuruluşların finansal performansını ölçmek için bağımlı değişken olarak varlıkların aktif getiri oranı (ROA) kullanılmıştır. Finansal performansı etkileyeceği önerilen beş bağımsız değişken ise sosyal boyut puanı, eğitim saati puanı, işgücü puanı, insan hakları politikası puanı ve kadın yönetici oranıdır. Ampirik panel modellerini tahmin etmek için Genelleştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi (GLS) yöntemi kullanılmıştır. Tüm bağımsız değişkenler, ROA ile % 5 ile % 1 arasında anlamlılık düzeyinde pozitif bir ilişki göstermiştir. Bulgular, çalışanların, müşterilerin ve toplumun kuruluşlara olan bağlılığını ve güvenini ölçen sosyal puanın ve çalışanların eğitim ve gelişimine yatırım yapmanın organizasyonun finansal performansını etkilemede kritik olduğunu göstermektedir. Örneklem çalışanların iyi eğitim gördüğü, insan haklarının bilincinde olduğu ve kadınların yönetim düzeylerine katılımının normal kabul edildiği Avrupa ülkelerinden olduğu için bu faktörler önemlidir, ancak kuruluşların mali performansı ile daha az ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the sustainable HR management (SHRM) practices on the organizations' financial performance by studying various dimensions of sustainable HR practices derived from Environmental, Social, and Governance (ESG) scores. Secondary data were retrieved from Thomson Reuters data base for five years spanning between 2015-2019. The data was collected for the public and private organizations having more than 100 employees over different European countries. To test the study hypothesis, return on assets (ROA) was used as a dependent variable to measure the financial performance of the organizations. The proposed five independent variables that could be affecting the financial performance were social pillar score, training hours score, workforce score, policy human rights score and women mangers. Generalized Least Square Method (GLS) method was employed to estimate the empirical panel models. All the independent variables showed a positive and significant relationship with the ROA between 5% and 1% level of significance. The findings suggest that in the study sample of organization, investing in social pillar score that measures the employees, customers and society's loyalty and trust towards organizations, and investing in employees' training and development is critical to affect the organizations' financial performance. Since the sample is from European countries where employees are educated and aware of their human rights and women participation at managerial level are normal, these factors are important but less strongly related with the organizations' financial performance.