Algılanan çevik liderlik davranışının çalışanların performans düzeylerine ve işten ayrılma niyetlerine etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of perceived agile leadership behavior on theperformance levels of employees and the intention to quit: Aresearch in hotel businesses in Antalya
  1. Tez No: 700991
  2. Yazar: HAYAT YAĞMUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CİNNİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eş zamanlı üretim ve tüketim özelliğine sahip hizmet sektöründen biri olan otel işletmelerinde, çalışanların işletme içinde sergiledikleri performans ve işten ayrılma niyetleri işletmelerin rekabet avantajı kazanabilmesinde anahtar rol oynayabilen kavramlardır. Aynı zamanda her geçen yıl teknolojinin değişime uğrayıp gelişmesi, yeni pazarlar ve rakiplerin ortaya çıkması işletmeler arası rekabeti de arttırmaktadır. Otel işletmelerinin de sözü edilen yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri de çalışanların iş performansı ve işten ayrılma niyetlerine bağlı olabilmektedir. Otel işletmeleri için önemli kavramlar olan iş performansı ve işten ayrılma niyetlerini etkileyebilecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında otel işletmesi yöneticilerinin benimsemiş oldukları liderlik davranışları gelmektedir. Bu nedenle işletme yöneticilerinin amaç ve hedeflerini gerçekleştirirken, değişim ve yeniliği takip edebilecek, çalışanlarının iş performans düzeylerini arttırmaya, işten ayrılma niyetlerini ise azaltmaya yönelik liderlik davranışı göstermesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçları karşılayabilecek liderlik tarzı da çevik liderlik davranışında görülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerindeki çalışanların yöneticilerinde algıladıkları çevik liderlik davranışı ile iş performansı ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve iş performansının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Türkiye/Antalya ilinde faaliyet gösteren basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 464 beş yıldızlı otel işletmesi çalışanlarından Eylül 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve online olarak anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, otel işletmesi çalışanlarının yöneticilerini birer çevik lider olarak algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda çalışanların iş performans düzeylerinin yüksek, işten ayrılma niyetlerinin ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber otel işletmelerinde çalışan yöneticilerin sergiledikleri çevik liderlik davranışının iş performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönde, işten ayrılma niyeti üzerinde ise negatif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda iş performansının işten ayrılma niyeti üzerinde ise negatif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda da gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In hotel businesses, which is one of the service sector with simultaneous production and consumption features, the performance of employees within the company and their intention to leave are the concepts that can play a key role in the enterprises' gaining competitive advantage. At the same time, the change and development of technology every year, the emergence of new markets and competitors increase the competition between businesses. The ability of hotel businesses to survive in the aforementioned intense competitive environment may also depend on the employees' job performance and their intention to quit. There are factors that can affect job performance and intentions to leave, which are important concepts for hotel businesses. Leadership behaviors adopted by hotel managers are one of these factors. For this reason, while realizing the goals and objectives of the business managers, it is necessary to follow change and innovation, to increase the job performance levels of their employees and to decrease their intention to quit. Leadership style that can meet these needs is also seen in agile leadership behavior. In this direction, the main purpose of the study is to determine the relationship between the agile leadership behavior perceived by the managers of the employees of the five-star hotel enterprises operating in Antalya and their job performance and their intention to quit. For this purpose, data were obtained from 464 five-star hotel business employees who were selected by simple random sampling method, operating in the province of Antalya / Turkey. As a result of the analysis of the data, it was concluded that hotel business employees perceive their managers as agile leaders. At the same time, it was determined that the job performance levels of the employees were high and their intention to leave the job was low. In addition, it has been determined that the agile leadership behavior exhibited by the managers working in hotel establishments has a significant and positive effect on job performance and a negative effect on the intention to quit. At the same time, it was concluded that job performance had a significant negative effect on the intention to quit. In line with the results obtained, necessary suggestions were made.