Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan ebeveynlerin taburculuğa hazırlanmasında aile entegre bakımın etkisi
The effect of family integrated care on preparing parents with premature infants hospitalized in the neonatal intensive care unit for discharge
- Tez No: 700997
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) prematüre bebeği olan ebeveynlerin taburculuk sonrası evde bakıma hazır olmaları bebeğin sağlığı için önemli bir faktördür. Bu çalışma Prematüre Bebeği Olan Annenin/Babanın Taburculuğa ve Evde Bakıma Hazır Oluş Ölçeği'nin anne-baba için ayrı ayrı geliştirilmesi güvenirlik ve geçerliğin test edilmesi, Aile Entegre Bakım (AEB) modeli'nin ebeveynlerin taburculuğa ve bebeğin evde bakımına hazır oluşluklarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın birinci aşaması kesitsel ve metodolojik, ikinci aşaması ise randomize kontrollü deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu birinci aşamada 136 anne, 133 baba, ikinci aşamada ise YYBÜ'sinde prematüre bebeği olan 34 girişim, 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 68 ebeveyn oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında girişim grubundaki ebeveynlere AEB modeli uygulaması, kontrol grubundaki ebeveynlere standart bakım uygulaması yapılmıştır. BULGULAR: Ölçek geliştirme aşamasında; uygulanan faktör analizi sonucunda 25 madde sayısı olan ölçeklerden anne formu 22, baba formu 20 maddeye düşürülmüştür. Doğrulayıcı faktör analizi uyum indeksleri annelerde χ²/df: 1.666, SRMR: 0.0598, babalarda χ²/df: 2.110, SRMR: 0.0692 olarak hesaplanmıştır. Cronbach Alfa değerleri anneler için.911, babalar için .948'dir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: It is an important factor for the health of the baby that parents who have a premature baby in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) are ready for home care after discharge. The aim of this study was to develop the Mother/Father with Premature Baby Readiness for Discharge and Home Care Scale separately for the parents, to test the reliability and validity, and to determine the effect of the Family Integrated Care (FICare) model on the parents' readiness for discharge and home care of the baby. has been made. MATERIAL AND METHOD: The first stage of the study was cross-sectional and methodological, and the second stage was a randomized controlled experimental study. The sample group of the study consisted of 136 mothers and 133 fathers in the first stage, and a total of 68 parents, 34 of whom had premature babies in the NICU, and 34 of whom were in the control group. In the second stage of the study, FICare model was applied to the parents in the intervention group and standard care was applied to the parents in the control group. RESULTS: In the scale development phase; As a result of the factor analysis applied, the mother form was reduced to 22 items and the father form to 20 items from the scales with 25 items. Confirmatory factor analysis fit indices were calculated as χ²/df: 1.666, SRMR: 0.0598 for mothers, χ²/df: 2.110, SRMR: 0.0692 for fathers. Cronbach's Alpha values are .911 for mothers and .948 for fathers.