Safra ve safra taşlarının karın içerisindeki etkileri 'Deneysel çalışma'
The Effects of bile and gallstones in the peritoneal cavity 'Experimental study'
  1. Tez No: 70101
  2. Yazar: ASENA BALTA (ATAY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EZİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET SAFRA VE SAFRA TAŞLARININ KARIN İÇERİSİNDEKİ ETKİLERİ Laparoskopik kolesistektomi komplikasyonlarından birisi operasyon sırasında safra kesesinin yaralanıp, yırtılmasıdır. Bunun sonucunda safra ve safra taşları karın içine boşalmakta, bazen de tamamen temizlenememektedir. Karın içindeki bu yapıların operasyon sonrası erken ve geç dönemdeki etkilerini görebilmek için 108 rat üzerinde deneysel bir çalışma yapıldı. Randomize şekilde seçilen ratlar beş gruba ayrıldı. GRUP I (n=10): Sham operasyonu, GRUP ll(n=10): 2'şer cc serum fizyolojik, GRUP III (n=17): 1'er cc steril veya enfekte safra, GRUP IV A (n=19): safra ile bulaşık tek taş, GRUP IV B(n=18): Safra ile bulaşık multiple taş, GRUP V A (n=20): Serum fizyolojikle yıkanmış tek taş, GRUP V B (n=14): Serum fizyolojikle yıkanmış multiple taşlar mini laparotomi ile ratların karnına yerleştirildi. Gruplar 4. veya 12. haftada sakrifiye edilerek lokalize apse, tıkanıklık ve yapışıklık açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF BELE AND GALLSTONES IN THE PERITONEAL CAVITY“Experimental Study”Perforation of gallbladder, spillage bile and gallstones into the peritoneal cavity is one of the complication of laparoscopic cholecystectomy. To retrieve these bile and gallstones may be so difficult during operation. This experimental study have been planned to see the effects of bile and gallstones in the peritoneal cavity during the early and late post operative period. Rats were choosen random and divided into five groups. GROUP-I (n=10): Refers sham operation GROUP-E (n=10):2 cc.0.09 NaCl. GROUP-m (n=17):lcc bile (sterile or infected). GROUP-IVA (n=19): One gallstone with bile.GROUP-IVB (18): Multiple gallstone washed with bile. GROUP- VA (n=20): One gallstone washed with NaCl GROUP- VB (n=14): Multiple gallstones washed with NaCl. All these materials put into the peritoneal cavity of rats via laparotomy.