Destinasyon pazarlaması ve İstanbul'un turizm sektöründeki rekabet gücünün incelenmesi
Destination marketing and analysis of Istanbul's competitiveness in the tourism sector
  1. Tez No: 701000
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ELİF DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uluslararası turizm varışlarında dünya sıralamasında önemli bir konumda yer alan Türkiye'nin, turizm gelirlerinde bu yeri koruyamadığı görülmektedir. Benzer şekilde turizm rekabetine ilişkin endeks sonuçlarına göre, rekabet sıralamasında Türkiye'nin oldukça geride kaldığı da dikkat çeken bir diğer unsurdur. En önemli ihracat kalemleri arasında yer alan turizm sektörünün gelişimini sürdürülebilir kılmak büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından olan İstanbul kentinin rekabet gücünün analizini yapmak ve elde edilecek sonuçlarla destinasyon rekabet modellerine katkı yapılması amaçlanmaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda, konuya ilişkin detaylı literatür taramasının ardından, gerçekleştirilen alan araştırması için anket ve mülakat teknikleri ile veriler toplanmıştır. Anket sonuçlarına göre İstanbul'un uluslararası turizm alanında en güçlü rakibinin Paris kenti olduğunu doğrulamakta, bununla birlikte kentin rekabet üstünlüğü açısından güçlü yönünün Temel Kaynak ve Çekicilikler olduğu; buna karşın Destinasyon Yönetimi, Tanıtım/Pazarlama, Eğitim, Güvenlik, Etik/Ahlak değerleri gibi alanların ise rekabet gücünü zayıflatan unsurlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is a key place in the world ranking on international tourism arrivals, seems to be unable to maintain its place in tourism revenues. Similarly, according to the index results of tourism competition, Turkey is also a noting factor in the competition ranking that is far behind. It is important to ensure the development of the tourism sector, which is one of the most important export items, is sustainable. In this context, the study aims to analyze the competitiveness of Istanbul, one of Turkey's most important touristic destinations, and to contribute to destination competition models with the results to be achieved. For this purpose, after the detailed literature screening of the subject, questionnaire and interview techniques and data were collected for the field research being carried out. According to the results of the survey, it confirms that the strongest rival of Istanbul in the area of international tourism is the city of Paris. On the other hand, it is seen that areas such as Destination Management, Promotion/Marketing, Education, Security, Ethics/Morality are the factors that weaken the competitiveness.