Özel eğitim merkezlerinde çalışan çeşitli meslek gruplarının bilişsel esneklik ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of cognitive flexibility and psychological resilience levels of various professions working in special education centers
  1. Tez No: 514817
  2. Yazar: TUĞÇE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim merkezlerinde görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin, fizyoterapistlerin ve psikologların gösterdikleri bilişsel esneklik ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmanın örneklem grubunu 2017-2018 İstanbul İli Avrupa yakasında bulunan MEB' e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan özel eğitim öğretmenleri, fizyoterapistler ve psikologlar olmak üzere 116 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde normal dağılmayan veriler için Kruskal Wallis H, Mann Whitney U ve Spearman Sıralama Korelasyon Katsayısı, normal dağılım gösteren veriler için T testi ve One Way Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; katılımcılardan özel eğitim öğretmenleri ve psikologların bilişsel esneklik düzeylerinin fizyoterapistlerden anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcılardan özel eğitim öğretmenleri ve psikologların psikolojik dayanıklılık düzeylerinin fizyoterapistlerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Son olarak bilişsel esneklik ölçeği puanları ile psikolojik dayanıklılık ölçeği puanları arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze cognitive flexibility and psychological resilience levels of special education teachers, physiotherapists and psychologists working in special education centers in terms of different variables. The study group of the research is consist of 116 people who are working as special education teachers, physiotherapists and psychologists at special education and rehabilitation centers guaranteed by the national ministry of education in the european side of istanbul during the 2017-2018 academic years. Data were obtained by Demographic Information Form, Cognitive Flexibility Scale and Psychological Resilience Scale for Adults in the study. In data analysis, for normal non-scattering data Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis H-Test, Spearman Correlation, for normal scattering data T test and One Way Anova analysis were used. As a result of the research; Participants were found to have significantly higher levels of cognitive flexibility than physiotherapists of special education teachers and psychologists. Psychological resilience levels of special education teachers and psychologists were found to be significantly higher than physiotherapists. Finally were found significant that there is positive and low level relation between cognitive flexibility scale scores and psychological resilience scale scores of special education workers.