Yeşil pazarlama ve tüketicinin organik ürün satın alma eğilimleri
Green marketing and consumer's purchasing tendencies of organic products
  1. Tez No: 701036
  2. Yazar: ESMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çağımızda teknolojinin hızla ilerlemesiyle, tüketicinin beklentisini ve işletmelerin üretim faaliyetlerindeki artışın kontrol edilemediği bir aşamaya gelinmiştir. Bu durum çevre üzerinde olumsuz etkilere yol açtığından yeşil pazarlamanın önemi gittikçe artmaktadır. Çevresel sorunlara duyarlı tüketicilerin satın alma eğilimi organik ürünler üzerine yoğunlaşmasından dolayı, yeşil pazarlama şirketler için oldukça karlı bir pazar haline gelmiştir. Bu çalışmada yeşil pazarlamanın Türkiye'deki gelişimi ile tüketicinin organik ürünlere karşı tutum ve davranışlarını, demografik ölçütlerde satın alma eğilimlerini ölçüm ve analiz etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Gökçeada'da yaşayan ve çalışan 229 katılımcıyla anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology in our age, a stage has been reached where consumer expectations and the increase in the production activities of enterprises cannot be controlled. Since situation causes negative effects on the environment, the importance of green marketing is increasing. Green marketing has become a profitable sale for companies because of the tendency of consumers sensitive to environmental problems to focus on organic products. In this study, ıt is aimed to measure and analyze consumers' attitudes and behaviors towards organic products and their purchasing tendencies in demographic criteria with the development of green marketing in Turkey. In this direction, a survey was conducted with 229 participants living and working in Gokceada.