Street workout ve powerlifting sporcularının sağlıkla ilgili fitness parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of health-related fitness parameters of street workout vs powerlifting athletes
- Tez No: 701037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı; iki farklı çalışma tekniğine dayalı güç ve kuvvet geliştirme sporlarından olan Street Workout ve Powerlifting sporcularının sağlığa ilişkin fitness parametreleri arasındaki farklılıkların incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Powerlifting, Strongman, Street Workout Federasyonu bünyesinde yer alan yaşları 18-45 arasında olan, 15 Street Workout ve 15 Powerlifting sporcusu olmak üzere, toplam 30 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Tüm sporcuların sağlığa ilişkin fitness parametrelerinden; kassal dayanıklılık (30 saniye Mekik ve Şınav Testi), kuvvet (Pençe Kuvveti ve Bench Press Testi), kardiyo-vasküler dayanıklılık (Mekik Koşusu Testi), esneklik (Otur-uzan Testi) ve vücut kompozisyonu (%Yağ, Yağsız Beden Ağırlığı ve Yağ Ağırlığı Ölçümleri) saha yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uygunluk testi yapıldıktan sonra iki grup arasındaki karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren verilerde gruplar arasındaki farklılığı bulmak için Student-T Test, ilişkiler için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. İstatistiki açıdan 0.05 anlamlılık seviyesi, yüksek çıkan değerler için ise 0.01 anlamlılık seviyesi kabul edilmiştir. İki grup arasında vücut ağırlığı (,010), boy (,032), VKİ (,020), endomorfi (0003), deri altı yağ kalınlıkları: triceps (,019), subscapularis (,002), biceps (,007), göğüs (,002), suprailiac (,014), karın (,011), uyluk (,029), kalf (,031), %yağ (,004), yağ ağırlığı (,005), yağsız beden ağırlığı (,034), bel çevresi (,003), karın çevresi (,013), kalça çevresi (,002), uyluk çevresi ( ,022) istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür (p0,05). 30 saniye mekik testi ( ,000), 30 saniye şınav testi ( ,000), 1 RM bench press testi ( ,000) istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüş olup sağ, sol ve toplam pençe kuvveti testi, 20 metre mekik koşusu, otur-uzan testi arasında anlamlı farklılıklar görülmemiştir (p>0,05). Street workout sporcularının VKİ, yağ oranı, yağsız beden ağırlıkları daha az, esneklik, kardiovasküler dayanıklılık ve kassal dayanıklılıklarının powerlifting sporcularına göre daha iyi olduğu ancak powerlifting sporcularının daha ağır ve kütleli oldukları, kuvvet özelliklerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Sporcuların somatotipleri Street workout somatotipleri (2.18, 6.02, 2.55) ektomezomorfik ve powerlifting ise (3.39, 5.47, 1.77) endomezomorfik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is the comparison of the differences between the health-related fitness parameters of Street Workout and Powerlifting athletes, based on two different training techniques, which are strength and strength building. Research were housed with in Turkish Powerlifting, Strongman, and Street Workout Federation; ages 18-45, 15 and 15, including Street Workout and Powerlifting athletes, a total of 30 athletes participated voluntarily. Of all fitness parameters related to health of athletes; muscular endurance (30 Seconds Sit-up and Push-up test), strength (Grip Strength and Bench Press Test), cardiovascular endurance (Shuttle Run Test), flexibility (Sit-Reach test) and body composition (% Fat, Lean Body Weight and Fat Weight Measurement) was evaluated using field methods. In the evaluation of the data, descriptive statistics were used using the SPSS 24 program, the Student-T Test was used to find the difference between the groups in the data with normal distribution in the comparisons between the two groups after the conformity test for normal distribution, and the Mann Whitney U test was used for the comparison of the data that did not show normal distribution (p 0.05). 30 second sit-up test (.000), 30 second push-up test (, 000), 1 RM bench press test (, 000) statistically significant differences were seen. Between right, left and total grip strength test, 20-meter shuttle run, sit-reach test no significant differences were observed (p> 0.05). It has been observed that BMI, fat ratio, lean body weight of Street Workout athletes are less, flexibility, cardiovascular endurance and muscular endurance are better than Powerlifting athletes, but Powerlifting athletes are heavier and massive, and their strength characteristics are better. The somatotypes of the groups are; Street Workout (2,18, 6,02, 2,55) ectomesomorphic and Powerlifting (3,39, 5,47, 1,77) endomezomorphic.