Yeşil pazarlama etkinlikleri açısından yeni ürün geliştirme
New product development in green marketing
  1. Tez No: 263124
  2. Yazar: ESİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeşil ürün ve hizmetlere karşı duyulan ilgi 1980'li yıllardan itibaren gözlemlenmektedir. Çevre dostu olmak, tüketicilerin belirli özelliklere sahip, gündelik alışveriş alışkanlıklarının dışındaki ürünlerle bağdaştırdıkları bir ürün özelliği haline gelmiştir. Günümüzde yeşil ürünler, sadece market raflarında bulunan çevre dostu deterjanlar ya da organik yiyeceklerden ibaret olmamaktadır. Tüketiciler, artık yeşil araba, yeşil enerji, yeşil kıyafet gibi alternatiflere de sahip olmakta, bu nedenle günümüzde yeşil olmak bir yaşam tarzı seçimi haline gelmektedir.Çalışmada, çevre sorunlarıyla birlikte tüketicide gelişen bilinç ve pazarda yeşil ürün ve hizmetlere olan talebin artmasına bağlı olarak firmaların yeşil pazarlama etkinlikleri açısından yeni ürün geliştirme süreci araştırılmaktadır. Çeşitli sektörlerdeki çok sayıda işletmenin yeşil pazarlama etkinlikleri incelendiğinde, tüketicinin yeşil ürünlere karşı artan talebine paralel olarak yeşil pazarlama konsepti geliştirdikleri, bu konsept içerisinde de işletmelerin pazara yeşil ürün ve hizmetler arzlarında artış ve çeşitlilik gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The interest towards green products and services can be tracked back to 1980?s. Being environmentally friendly became a product characteristic that consumers associated with products excluded from everyday shopping habits, with a certain nature. Today, green products are not just limited ones that can be found on the supermarket shelves like environmentally friendly detergents or organic foods. Nowadays, consumers have green alternatives like green cars, green energy, green clothes, so, today being green has become a life style choice.In this study, the firms? green product development process,after consumers have been becoming environment-conscious and demanding more green products and services, is investigated. When studying on various firms? green marketing activities from various business sectors, it is observed that parallel to the upward demand for green products and services, firms have been developing green marketing concepts with an increased supply of green products and services.