18 yaş ve üzeri bireylerin COVİD-19 aşısı hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level, attitudes and behaviors about the COVID-19 vaccine of individuals aged 18 and over
- Tez No: 701062
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada 18 yaş ve üzerindeki bireylerin Covid-19 aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek, tutum ve davranışsal yaklaşımlarını saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma tanımlayıcı-kesitsel anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.06.2021-01.08.2021 tarihleri arasında İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Şişli Gülbahar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş ve üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere yüz yüze yapılacak anket çalışması şeklinde uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. BULGULAR Çalışmamıza 343 kişi dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 42,18±15,26 yıl olarak hesaplandı. Katılımcıların %69.2 si Covid-19 aşısı ile ilgili bilgi kaynağı olarak TV-Radyo-Sosyal medyayı gösterdi. Katılımcıların 6 sorudan oluşan bilgi sorularından aldıkları puan 3,99±1,33'tü, %69,68'inin (n=239) bilgi düzeyi yeterli olarak saptandı. Covid-19 aşısı yaptırmayı düşünenlerin bilgi düzeyi istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
İn this study,it was aimed to measure the knowledge level of individuals aged 18 and over about the Covid-19 vaccine and to determine their attitude and behavioral approaches. MATERİALS AND METHODS The study was planned as a descriptive-cross-sectional survey study.This study was applied in the form a face to face survey to individuals aged 18 and over who applied to the center Şişli Gülbahar Family Health Center of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between 01.06.2021-01.08.2021 and agreed to participle in the study.The results were analyzed with SPSS statistics program. RESULTS 343 people were included in our study. The mean age of the participants was calculated as 42.18±15.26. 69.2% of the participants cited TV-Radio-Social media as the source of information about the Covid-19 vaccine. The score obtained by the participants from the information questions consisting of 6 questions was 3.99±1.33, and the knowledge level of 69.68% (n=239) was found to be sufficient. The level of knowledge of those who were considering getting the Covid-19 vaccine was found to be statistically significantly higher.