COVID-19 aşı polikliniğine başvuran hastalarda aşı farkındalığı ve aşı tercihlerinde etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi
Vaccine awareness and evaluation of factors affecting vaccine preferences in patients WHO apply to the COVID-19 vaccine polyclinic
  1. Tez No: 755426
  2. Yazar: GİZEM ÖZÇELİK KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı COVID-19 aşı polikliniğine başvuran hastalarda aşı farkındalığı ve aşı tercihlerinde etkili olan faktörlerin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışma 25.08.2021–25.10.2021 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi COVID-19 aşı polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, gönüllü 404 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın verileri sosyodemografik özellikleri içeren genel bilgi formu, COVID-19 aşı bilgi ve tutum soru formu, COVID-19 aşı okuryazarlığı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the factors affecting vaccine awareness and vaccine preferences in patients who applied to COVID-19 vaccine outpatient clinic. Methods: This study was carried out with 404 volunteer participants aged 18 and over who applied to Konya City Hospital COVID-19 vaccination outpatient clinic between 25.08.2021 and 25.10.2021. The data of this study were collected by using general information form including sociodemographic characteristics, COVID-19 vaccine information and attitude questionnaire, COVID-19 vaccine literacy scale. SPSS 18.0 package program was used for statistical analysis. A p value of