Mide adenokarsinomlarında duodenal güdük kaçağı gelişmesinde rol oynayan risk faktörlerinin belirlenmesi ve tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Risk factors for development of duodenal stump leakage in gastric adenocarcinoma and comparison of treatment modalities
  1. Tez No: 701067
  2. Yazar: İNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ SERHAN DERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, literatürde tanımlanmış duodenal güdük kaçağı (DGK) riskini azaltıcı yaklaşımlara rağmen meydana gelen bu komplikasyonun olası nedenlerinin hasta serimizde tekrar gözden geçirilmesi ve tedavide kullanılan yöntemlerinin başarısının karşılaştırılmasıdır. Merkezimizde Ağustos 2004 – Mayıs 2020 tarihleri arasında mide adenokarsinomu nedeniyle total gastrektomi veya distal subtotal gastrektomi yapılan 18 yaşından büyük tüm hastalar incelendi. Dışlama kriterleri sonrası 565 hasta değerlendirmeye alındı. Bu hastalarda geriye yönelik yapılan incelemede 21 hastada DGK saptandı. Preoperatif, peroperatif ve postoperatif veriler elde edilerek DGK gelişimine neden olan risk faktörleri bulundu. Ayrıca DGK gelişen hastalarda; perioperatif parametlere ek olarak duodenumun bölündüğü lokalizasyonun, distal koledoğun duodenum ile kesiştiği sabit noktaya olan mesafesinin (güdük uzunluğu) DGK üzerindeki etkisi de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reexamine the risk factors of duodenal stump leakage (DSL) and comparison of the treatment modalities of this complication in our center, despite risk-reducing approaches which had been defined in literature. Between August 2004 and May 2020 all the patients older than 18 who underwent radical total gastrectomy and distal subtotal gastrectomy due to gastric adenocarcinoma were retrospectively evaluated. After exclusion criterias the clinicopathological data set of 565 patients are collected. Duodenal stump leakage was detected in 21 patients. Preoperative, peroperative and postoperative data were obtained and the risk factors leading to DSL were found. Also; in addition to perioperative parameters, the distance from the location where the duodenum divides, to the fixed point where the distal choledocus intersects with the duodenum (stump length) was calculated and its effect on DSL was searched.