COVID-19 pandemisinde hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
An examination of psychological resilience of nurses during COVID-19 pandemic
- Tez No: 701093
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisinde hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi ve psikolojik sağlamlığa etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 230 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler,“Hemşire Veri Toplama Formu”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)”ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive research aiming to examine the psychological resilience level of nurses during COVID-19 pandemic and determine the factors contributing to their psychological resilience. The research was carried out with 230 nurses who meet the criteria for this study at Rize Recep Tayyip Erdogan University Training and Research Hospital in March-April 2021. Data was collected through face to face meetings by using“Nurse Data Collection Form”and“The Brief Resilience Scale (BRS)”.