Sella tursikanın köprülenmesi ve boyutları ile palatinal gömük kanin dişleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Sella turcica bridging and dimensions in patients with palatal canine impaction
  1. Tez No: 701097
  2. Yazar: GENTA AGANI SABAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı, palatinal konumda gömük kalmış üst kanin dişlerin gömük kalma derecelerinin, sella tursikanın köprülenme miktarı ve boyutları ile ilişkili olup olmadığının değerlendirilmesidir. Çalışmanın ikincil amacı ise sella tursikanın köprülenme miktarı ve boyutlarının, yaş ve cinsiyet ile ilişkili olup olmadığının değerlendirilmesidir. Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran ve palatinal gömük kanin dişi olduğu tespit edilen 94 hastadan (63 kadın, 31 erkek; 19 pre-peak, 75 post-peak) tedavi öncesi alınan panoramik ve lateral sefalometrik radyografiler çalışmamız kapsamına alınmıştır. Panoramik ve sefalometrik radyografileri üzerindeki ölçümler Onyx Ceph 3TM versiyon 3.2.51 (Image Instruments, Chemnitz, Almanya) programı kullanılarak yapılmıştır. Panoramik radyografileri üzerinde gömük kaninlerin gömük kalma derecelerini belirlemek amacıyla sektör sınıflaması kullanılmıştır. Aynı zamanda panoramik radyografileri üzerinde gömük kanin dişin uzun ekseni ile orta hattan geçen düzlem arasında kalan“α”açısı ölçülmüştür. Maksiller gömük kanin dişin tüberkül tepesi ile okluzal düzlem arasında kalan mesafe“d”olarak adlandırılmıştır ve sefalometrik radyografiler üstünde ölçülmüştür. Sella tursikanın standart çiziminden sonra lineer ölçümleri olan; uzunluğu, çapı ve derinliği belirlenmiştir. Sella tursikanın köprülenme miktarını belirlemek amacıyla interklinoid ligamentin kalsifikasyon sınıflaması kullanılmıştır. Bulgular: Sella tursikanın köprülenmesi ile palatinal gömük kanin dişlerin sektör sınıflamaları, α açıları ve d uzaklıkları arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmamıştır (p>0,05) ve ölçülen parametreler arasındaki korelasyon zayıf bulunmuştur. Sella tursikanın köprülenme miktarı ile iskeletsel yaş arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, iki iskeletsel yaş grubu arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (p=0,038). Post-peak hasta grubunda sınıf II ve sınıf III köprülenmenin daha fazla olduğu bulunmuştur. Sella tursikanın köprülenme miktarı kadın ve erkekler arasında anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Sella tursikanın boyutlarının iskeletsel yaş ve cinsiyet ile olan ilişkisi değerlendirildiğinde ise anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Sella tursikanın köprülenmesi ve boyutları ile palatinal gömük kanin dişlerin gömük kalma derecesi ile olan ilişki ve cinsiyetler arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Sella tursikanın köprülenmesi ile iskeletsel yaş arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur, ancak boyutları ile olan ilişki anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study was to evaluate whether the severity of palatally impacted canines is related to the bridging amount and dimensions of sella turcica. The secondary aim was to evaluate any possible association with age and gender. Method: The sample included initial panoramic and lateral cephalometric radiographs from 94 patients (63 female, 31 male; 19 pre-peak, 75 post-peak) with palatally displaced canines who applied to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Measurements on the panoramic and cephalometric radiographs were made using Onyx Ceph 3TM version 3.2.51 (Image Instruments, Chemnitz, Germany). Sector classification was used to determine the severity of impacted canines on panoramic radiographs. The“α”angle between the long axis of the impacted canine and the midsagittal plane was also measured on panoramic radiographs. The“d”distance between the tip of the maxillary impacted canine and the occlusal plane was measured on cephalometric radiographs. After the standard drawing of the sella turcica, its linear measurements of length, diameter and depth were measured. Classification of the interclinoid ligament calcification was used to determine the amount of bridging of the sella turcica. Results: The association between bridging of the sella turcica and sector classifications,“α”angles and“d”distances of palatally impacted canines were not significant (p>0.05), with a weak correlation between the measured parameters. When the relationship between the amount of sella turcica bridging and skeletal age was evaluated, the difference between the two skeletal age groups was found to be significant (p=0.038). Class II and class III bridging were found to be higher in the post-peak group. The amount of sella turcica bridging was not found to be significant between men and women (p>0.05). The relationship between the dimensions of the sella turcica and skeletal age and gender was not significant (p>0.05). Conclusion: The association between bridging of the sella turcica and its dimensions with the severity of palatally impacted canines and gender was not found significant. Even though a significant difference was found in the relationship between bridging of sella turcica and skeletal age, sella turcica dimensions were not significantly different between the two different skeletal age groups.