The effects of inquiry-based instruction on l2 learners' engagement in online learning and academic writing skills
Sorgulamaya dayalı öğrenmenin ikinci dil öğrenen öğrencilerin çevrimiçi öğrenime katılımına ve akademik yazma becerilerine etkisi
- Tez No: 701096
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, sorgulamaya dayalı öğretimin ikinci dil öğrenen öğrencilerin çevrimiçi öğrenmeye katılımı ve ikinci dil akademik yazma performansı üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışma ayrıca öğrencilerin sorgulamaya dayalı öğretime ilişkin algılarını araştırmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık programına kayıtlı 60 öğrencidir. (N = 31 kontrol grup, N = 29 deneysel grup). Deney grubu araştırma süresince sorgulamaya dayalı eğitim alırken, kontrol grubu geleneksel eğitim almıştır. Çalışma dört hafta sürmüştür. Nicel veriler, ön ve son test olarak verilen e-Öğrenim Ortamında Öğrenci Katılımı Anketi (SEe-LEQ) (Lee, Hong & Song, 2019) ve öğrenci denemeleri aracılığıyla toplanmıştır. Niteliksel veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve saha notları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrenci katılımı ve ikinci dil akademik yazma performansı açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca, öğrencilerin sorgulamaya dayalı öğretime yönelik olumlu algılamaları olduğunu ve öğrencilerinin neredeyse tamamının sorgulaya dayalı öğretimi önerdiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of inquiry-based instruction on L2 learners' engagement in online learning and academic writing performance. Besides, the study aimed to find out students' perceptions about inquiry-based instruction. The participants of the study were 60 students (N=31 control, N=29 experimental) enrolled in a preparatory program of a foundation university in Istanbul, Turkey. The experimental group received inquiry-based instruction during the study, while the control group received traditional instruction. The study lasted four weeks. Quantitative data was collected via Student Engagement in the e-Learning Environment Questionnaire (SEe-LEQ) (Lee, Hong & Song, 2019) and student essays, given as pre and post-test. Qualitative data was collected via semi-structured interviews and field notes. The results of the study showed that there was a significant difference between the experimental and the control group in terms of student engagement and L2 academic writing performance. The findings also showed that students reported positive perceptions towards inquiry-based instruction, and almost all of them stated that they would recommend inquiry-based instruction.