Yetişkin bireylerde nesne ilişkileri ve somatizasyon arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Research on the relationship between object relations and somatization in adults
  1. Tez No: 701100
  2. Yazar: SİMAY GELBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışamda yetişkin bireylerde nesne ilişkileri ve somatizasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma 18 – 65 yaş arası 289 kadın, 111 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, nesne ilişkilerini değerlendirmek için Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme ÖlçeğI (BORRTI), somatizasyon düzeyinin belirlenmesi için ise Somatizasyon Ölçeği (SÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 programı ile analiz yapılmıştır. Pearson Korelasyon Analizi ile Somatizasyon Ölçeği, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği değişkenleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Somatizasyon Ölçeği, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için bağımsız örneklemler için T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) uygulanmıştır. Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme bağımsız değişkenin Somatizasyon Ölçeği bağımlı değişkeni yordayıp yordamayacağı konusunu analiz etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. ​Araştırmanın bulgularından elde edilen bilgiler doğrultusunda. Egosantrizm, gerçeğin bozulması, halüsinasyon ve delüzyon alt boyutlarında erkek katılımcılar kadın katılımcılardan daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Somatizayon kadın katılımcılarda daha yüksek saptanmıştır ve eğitim düzeyi düştükçe somatizasyon artmıştır. Katılımcıların eğitim düzeyleri yükseldikçe egosantrizm ve gerçeğin bozulmasına ilişkin puanlar azalmıştır. Nesne ilişkileri ve somatizasyon arasındaki ilişki incelendiğinde en fazla yabancılaşma, güvensiz bağlanma ve algı belirsizliği görülürken, en az sosyal yetersizlik olduğu saptanmıştır. Egosantrizm ve sosyal yetersizlik bağımsız değişkenleri somatizasyon bağımlı değişkenini yordadığı görülmüştür. Somatizasyonu en çok açıklayan değişken egosantirzm olmuştur. Gerçeği değerlendirme bağımsız değişkeninin somatizasyon bağımlı değişkenini yordadığı görülmüştür. Somatizasyonu en çok açıklayan değişkenin algı belirsizliği olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
​In this research, the relationship between object relations and somatization in adult individuals was examined. The research was carried out with a total of 400 participants, 289 women and 111 men, between the ages of 18 and 65. Sociodemographic Information Form prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, Bell Object Relations and Reality Assessment Scale (BORRTI) to evaluate object relations, and Somatization Scale (SS) to determine the level of somatization were used. Analysis of the data was done with SPSS 25 program. Relationships between Pearson Correlation Analysis and Somatization Scale, Bell Object Relations and Fact Evaluation Scale variables were researched. T-Test for Independent Samples, T-Test for One-Way Variance, One-Way ANOVA, as it shows the appearance according to Somatization, Bell Object Relations and Fact-Assessment demographics. In order to analyze the prediction of Bell Object Relations and Fact Evaluation independent variable's Somatization Scale dependent variable, Multiple Linear Regression analysis was performed and the Stepwise method was preferred as the method. In line with the information obtained from the findings of the research. It was determined that male participants got higher scores than female participants in egocentrism, distortion of reality, hallucination and delusion sub-dimensions. Somatization was found to be higher in female participants and somatization increased as the education level decreased. As the education levels of the participants increased, the scores for egocentrism and distortion of reality decreased. When the relationship between object relations and somatization was examined, it was determined that alienation, insecure attachment and perception ambiguity were observed the most, while social inadequacy was the least. Egocentrism and social disability independent variables were found to predict somatization dependent variable. Egocentrism was the variable that most explained somatization. It was observed that the independent variable of assessing the truth predicted the dependent variable of somatization. It was determined that the variable explaining somatization the most was perception ambiguity.