Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı yaygınlığı, internet bağımlılığının sosyodemografik özellikler, depresyon ve sosyal fobi ile ilişkisi
Prevalence of internet addiction among medical faculty students and its relationship with socio-demographic variables, depression and social phobia
  1. Tez No: 480862
  2. Yazar: AYBİKE TELKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı (İB) yaygınlığının belirlenmesi, İB ile depresyon ve sosyal fobi arasındaki ilişkinin araştırılması ve internet bağımlılığı ile ilişkili olabilecek diğer faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızın örneklemi 2013-2014 eğitim yılında tıp fakültesinde öğrenim görmekte olan 437 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar Sosyodemografik Veri Formu, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği (YİBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği (LSFÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, tek yönlü ANOVA testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinin yapılması amacıyla SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevalence of internet addiction among medical faculty students and its relationship with socio-demographic variables, depression and social phobia Objective: In this study, it is aimed to investigate the prevalence of internet addiction and associated variables among medicine students and to examine its relationship with depression, social phobia. Method: Our study sample consists of 437 students attending to medical faculty in the 2013-2014 academic years. Participants were assessed with socio-demographic form, Young Internet Addiction Scale (YIAS), Beck Depression Inventory (BDI) and Liebowitz Social Phobia Scale (LSPS). Acquired data was analysed by using chi-square test, Mann Whitney U test, oneway ANOVA test, Kruskal Wallis test and Spearman's correlation analysis.