The impact of three crises: 1994, 2001 and 2008-09 on the general unemployment in Turkey
1994, 2001 ve 2008-09 krizlerinin Türkiye'deki işsizlik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 701137
  2. Yazar: AMAAMA ABDUL-MALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE GENÇ İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye ekonomisi, hükümetin sürekli olarak pazar odaklı uyguladığı reformlardan sonra bile, 1980'lerden bu yana bir dizi ekonomik kriz yaşadı. İşgücü piyasası, krizlerin her birinin ortaya çıkmasıyla birlikte değişiklikler geçirdi. Bu tezin temel amacı, 1994, 2001 ve 2008-09 ekonomik krizlerinin bu dönemlerdeki işsizliğe özel olarak bakarak Türkiye işgücü piyasasını nasıl etkilediğini kontrol etmektir. Çalışma, bu krizlerin (dışsal değişkenlerin) bu dönemlerde işsizliği (içsel değişkenleri) nasıl etkilediğini tahmin etmek için 1990 ile 2019 yılları arasındaki yıllık zaman serisi analizini yapmak için Vektör Otoregresyon X (VARX) modelini kullanmıştır. Deneysel sonuçlar, 2001 ve 2008-09 krizlerinin işsizlik üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu gösterirken, 1994 krizinin işsizlik üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. 2001 yılı, işsizliği en çok etkileyen yıldı ve erkek emeği, kadınlarınkinden daha fazla etki gördü.
Özet (Çeviri)
The economy of Turkey has gone through a series of economic crises since the 1980s even after the continuous reforms put in place by the government which were market- oriented. The labor market has gone through changes with the advent of each of the crisis. The main aim of this thesis is to check how the economic crisis of 1994, 2001 and 2008-09 affected the labor market of Turkey by looking specifically at the unemployment during these periods. The study used Vector Autoregression X (VARX) model to conduct annual time series analysis from the period of 1990 to 2019 to estimate how these crises (exogenous variables) affected unemployment (endogenous variables) in these periods. The empirical results show a positive and significant impact of the crisis of 2001 and 2008-09 on unemployment while the crisis of 1994 does not have any impact on unemployment. The 2001 crisis affected unemployment most with the male labor experiencing more of the impact than their female counterpart.