Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir illerinde modern bağcılık ile ilgili gelişmeler
Modern viticultural enterprises in Ankara, Kırıkkale and Kırşehir rovinces
- Tez No: 83490
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA, KIRIKKALE VE KIRŞEHİR İLLERİNDE MODERN BAĞCILIK İLE İLGİLİ GELİŞMELER Aygül HAYDAROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Jüri : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Prof. Dr. Salih ÇELİK Doç. Dr. Birhan MARASALI Bu çalışma ile Ortakuzey Tarım Bölgesi' nin önemli bağcılık potansiyeline sahip üç ilinde (Ankara, Kırıkkale, Kırşehir) modern bağ tesisi ile ilgili yeni gelişmeler ayrıntılı olarak incelenmiş ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi suretiyle, yöre bağcılığının geliştirilmesi ve modernizasyonu için uygun strateji ve teknolojilerin belirlenmesi ve uygulanmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir illerinin ilçelerine bağlı köylerde gerçekleştirilmiş olan çalışmada, her üç ilin bağcılık potansiyelinin değerlendirilmesinde yararlanılan ekolojik veriler (iklim ve toprak) ile Amerikan asma anacı üzerine aşılı olarak kurulmuş bir dekardan daha büyük bağlar esas alınarak; alan, çeşit ve anaç bazında fidanların kaynağı, kaynak kullanımı, bağ tesisi ve yetiştirme teknikleri incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda; Ankara ilinin Akyurt, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar ilçelerinde toplam 118 köyde modern yetiştirme tekniğine uygun olarak kurulan bağların 3137 dekara; Kırıkkale ilinin Merkez, Bahşılı, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt ve Yahşihan ilçelerinde toplam 71 köyde 963 dekara; Kırşehir ilinin Merkez, Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur ilçelerinde ise toplam 49 köyde 574 dekara ulaştığı saptanmıştır. 1999, 179 sayfa Anahtar Kelimeler : asma, modern bağcılık, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MODERN VITICULTURAL ENTERPRISES IN ANKARA, KIRIKKALE AND KIRŞEHİR PROVINCES Aygül HAYDARO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Jury : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Prof. Dr. Salih ÇELİK Assoc. Prof. Dr. Birhan MARASALI Modern viticultural enterprises were investigated in the provinces of Ankara, Kırıkkale and Kırşehir belongs to the Centralnorth Agricultural Region having high potential of grape growing, to improve a relevant strategy and technology for development and modernization of the viticulture. Studies were performed in the villages of the above mentioned provinces considering the efficiency of the ecological parameters such as climate and soil; and total area, topography, site and location of the vineyards above 1000 square meter grafted onto the American rootstocks; the source of planting materials, use of financial supports or credits, establishing and growing techniques of those vineyards. It was determined that the total area of grafted vineyards were 3137 da in 118 villages of Ayaş, Balâ, Beypazarı, Central, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı and Şereflikoçhisar sub-provinces of Ankara; 963 da in 71 villages of Bahşılı, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt and Yahşihan sub-provinces of Kırıkkale; 574 da in 49 villages of Akçakent, Akpınar, Boztepe, Central, Çiçekdağı, Kaman and Mucur sub-provinces of Kırşehir. 1999, 179 pages Key Words : grapevine, modern viticulture, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir ıı