Taşlı kolesistitlerde karaciğer dokusundaki histopatolojik değişiklikler
- Tez No: 70116
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniği'ne Aralık 1994 - Mart 1998 tarihleri arasında taşlı kolesistit tanısı ile yatıp kolesistektomi ve peroperatif karaciğer wedge biyopsisi alınan 150 kişilik hasta grubunda yapılmıştır. Hastaların % 90'ı (n=135) kadın, % 10'u (n=15) erkekti. Ortalama yaş 52.28'dir. Alınan bütün materyaller histopatolojik olarak incelenmiş olup, karaciğerde yüksek oranlarda inflamatuvar değişiklikler, yağlı dejenerasyon, hidropik dejenerasyon gibi parankima! değişiklikler tespit edilmiştir. Karaciğer fonksiyon testlerinin karaciğerdeki parankimal değişikliklerin önceden tespit edilmesinde güvenilir olmadığı gözlenmiştir. Taşlı kolesistitli hastalarda ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan kaçınmanın yanısıra karaciğerde meydana gelebilecek hasarın da önüne geçilebilmesi için erken dönemde kolesistektomi yapılmasının uygun bir tedavi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed at Ankara Government Hospital, 2nd General Surgery Department between December 1994 and March 1998. 150 patients whose diagnose was cholecycstolitiasis had cholecystectomy and during this operation liver wedge biopsy was performed. The rate of female patients and male patients was 90% and 10% respevtively. The mean age was 52.28 yrs. All these specimens were examined hystopathologically and high grade inflamatory changes in the liver was observed. There was also paranchimal changes like fatty degeneration and hydropic degeneration. It was observeol that liver functional tests were not reliable to foresee the pathological changes in the liver paranchima. This study confirms that to avoid the complications and the damages in these patients' livers, it would be appropriate to make cholecystectomy in the early period. 45